لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

کیمیا علیزاده پس از شکست ناهید کیانی و برغم پیروزی‌های درخشان از رسیدن به مدال المپیک توکیو بازماند


کیمیا علیزاده و ناهید کیانی - المپیک توکیو
کیمیا علیزاده و ناهید کیانی - المپیک توکیو

کیمیا علیزاده، ملی‌پوش پیشین ایران در نخستین دیدار خود مقابل هموطنش ناهید کیانی مبارزه کرد تا‌ توجه رسانه‌ها را به خود اختصاص دهد.

علیزاده، نفر ۱۶ رنکینگ جهانی که برای تیم پناهندگان مبارزه کرد، در دور نخست رقابت‌های تکواندو در المپیک، مقابل ناهید کیانی نماینده وزن منهای ۵۷ کیلوگرم ایران و نفر هفدهم رنکینگ‌ جهانی به روی شیاپچانگ رفت و در پایان راند سوم، با نتیجه ۱۸ بر ۹ به پیروزی رسید. کیمیا علیزاده که در سال ۲۰۱۹ به همراه همسرش ایران را به مقصد آلمان ترک کرد، در پایان این مسابقه، هم‌تیمی سابقش را در آغوش کشید ولی هر دو‌ تکواندو کار پس از این مسابقه حاضر به مصاحبه با خبرنگاران نشدند.

علیزاده پس از برتری بر ناهید کیانی، در دور دوم به مصاف نفر نخست رده‌ بندی فدراسیون ‌جهانی جید جونز بریتانیایی رفت.

کیمیا علیزاده، اولین بانوی مدال آور ایران در تاریخ المپیک و تکواندوکار وزن منهای ۵۷ کیلوگرم تیم‌ پناهندگان، موفق شد از سد جید جونز، دارنده طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریو‌ نیز بگذرد و راهی مرحله یک‌چهارم‌ نهایی شود.

کیمیا علیزاده (چپ) در مبارزه با جید جونز بریتانیایی - ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۱
کیمیا علیزاده (چپ) در مبارزه با جید جونز بریتانیایی - ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۱

علیزاده که در دوره قبل المپیک با کسب مدال برنز، اولین مدال‌آور ورزش بانوان ایران در المپیک نام گرفت در مرحله یک شانزدهم نهایی ۱۶ بر ۱۲ قهرمان بریتانیایی دو دوره المپیک را شکست داد تا شگفتی ساز این دوره لقب بگیرد. علیزاده عصر یکشنبه سوم‌ مرداد در مرحله یک چهارم پایانی به مصاف حریفی از چین رفت و ‌با برتری ۹ بر ۸ مقابل ژو، به جمع ۴ تکواندوکار برتر المپیک راه یافت.

علیزاده در صورت صعود به فینال می‌توانست امید ایران را نیز برای کسب مدال برنز زنده نگاه دارد. اما او در نیمه نهایی در مصاف تاتیانا مینینا از روسیه با نتیجه ۱۰ بر ۳ تن به شکست داد و به دیدار رده بندی رفت.

بدین ترتیب ناهید کیانی هم که در دور نخست از علیزاده شکست خورده بود، دیگر فرصتی برای حضور در گروه شانس مجدد بدست نیاورد و از دور مسابقات کنار رفت.

کیمیا علیزاده در دیدار بخت مجدد برای کسب مدال برنز در مقابل کبری خدیجه ایلگون، نفر دوم رده بندی فدراسیون جهانی از ترکیه، با نتیجه ۸ بر ۶ شش شکست خورد و نتوانست مدال برنز المپیک ریو را تکرار کند.

کیمیای ۲۳ ساله پیش از پذیرفته شدن تقاضای پناهندگی‌اش در بهمن سال گذشته، به تنهایی در شهر آشافنبورگ تمرینات خود را دنبال کرد و در مسابقات اروپایی کسب سهمیه المپیک در اردیبهشت ماه سال جاری در صوفیه بلغارستان هم موفق به بدست آوردن سهمیه نشد. اما او‌ به همراه ۴ ورزشکار ایرانی پناهنده دیگر، از سوی کمیته بین المللی المپیک سهمیه حضور در بازی‌های تابستانی ۲۰۲۰ توکیو را بدست آورد.

کیمیا علیزاده پس از خروجش از ایران، از نظام جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد و جنسیت گرایی، حجاب اجباری و استفاده تبلیغاتی از ورزشکاران را به عنوان دلایل ترک کشور اعلام نمود.

گفتنی است هیچکدام از اعضای تیم پناهندگان که از المپیک ۲۰۱۶ در ریو‌ به جمع کشورهای حاضر در بازی‌های المپیک پیوسته، هرگز موفق به کسب مدال المپیک نشده است

XS
SM
MD
LG