لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۱

دفتر همیاری سازمان ملل متحد در هرات با آر‌پی‌جی و سلاح‌های سبک هدف قرار گرفت


نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان افغانستانی در حال نبرد با طالبان، در نزدیکی شهرستان انجیل، استان هرات، جمعه ٨ مرداد ۱۴۰۰
نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان افغانستانی در حال نبرد با طالبان، در نزدیکی شهرستان انجیل، استان هرات، جمعه ٨ مرداد ۱۴۰۰

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، دفتر همیاری سازمان ملل متحد در هرات جمعه ٨ مرداد هدف حمله آر‌پی‌جی و سلاح‌های سبک قرار گرفت که در نتیجه آن یک نیروی امنیتی افغانستان کشته و چند افسر دیگر زخمی شدند.

این دفتر با انتشار بیانیه‌ای ضمن محكوم کردن این حمله آن را به «عناصر ضددولتی» نسبت داده است. بنا بر این بیانیه، هیچ آسیبی به کارمندان این دفتر در حادثه مذکور نرسیده است.

دبورا لیونز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان، با «اسفناک» خواندن این حمله، با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز جمعه ٨ مرداد با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید این حمله و ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان، بر «تعهد سازمان ملل به حمایت از دولت و مردم افغانستان در تلاش‌هایشان برای نیل به صلح و ثبات» تاکید کرد.

روز جمعه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز در بیانیه‌ای طرف‌های درگیر در افغانستان را به «کاهش فوری خشونت‌ها» دعوت کرد.

طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده هیچ خطری متوجه دفتر همیاری سازمان ملل متحد در هرات نیست.

از چهارشنبه هفته گذشته، درگیری‌های شدیدی در اطراف هرات در جریان بوده است. مقامات دولتی پنج‌شنبه ادعا کردند یک حمله طالبان به هرات و کرخ در ۳۵ کیلومتری شمال شرق هرات را عقب راندند. گزارش‌ها حاکی از آن است طالبان کنترل بخش‌هایی زیادی از کرخ و نیز شهرستان گذره در نزدیکی فرودگاه هرات را در دست گرفته است و پروازها به این فرودگاه متوقف شده‌اند.

این نخستین بار طی ٢٠ سال جنگ داخلی افغانستان است که طالبان به بخش‌هایی از هرات وارد می‌شود.

XS
SM
MD
LG