لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۲

وزیر خارجه آمریکا با یک «پرواز تاریخی» مستقیم از اسرائیل به سودان رفت


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در دیدار با عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان، در خارطوم، پایتخت آن کشور. ۲۵ اوت ۲۰۲۰
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در دیدار با عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان، در خارطوم، پایتخت آن کشور. ۲۵ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ در ادامه تلاش‌های دولت پرزیدنت ترامپ برای عادی‌سازی روابط کشورهای عرب با اسرائیل، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه شنبه وارد سودان شد.

وزیر خارجه آمریکا در مسیر پرواز از اسرائیل به سودان در توییتی اعلام کرد: «ما در نخستین پرواز رسمی مستقیم از اسرائیل به سودان هستیم.»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با انتشار عکسی این پرواز را «تاریخی» توصیف کرد.

وزارت خارجه آمریکا می گوید آقای پمپئو علاوه بر صحبت از روابط سودان و اسرائیل درباره «ادامه حمایت ایالات متحده از دولت غیرنظامی انتقالی سودان» هم گفتگو خواهد کرد.

در برنامه کاری پمپئو دیدار با عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان، و عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حکومتی آن کشور، قرار دارد.

عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان، در توییتی با انتشار تصاویر دیدارش با وزیر خارجه آمریکا در خارطوم گفت: «ما مکالمه ای صریح و شفاف درباره خارج کردن سودان از فهرست وزارت خارجه آمریکا از کشورهای حامی تروریسم، روابط دوجانبه و حمایت دولت ایالات متحده از دولت انتقالی داشتیم.»

حمدوک ماه اوت گذشته، پس از برکناری عمر البشیر به دست ارتش، در واکنش به ماه ها اعتراضات مردمی علیه ۳۰ سال حکومت او، به نخست وزیری رسید.

آقای پمپئو سفر خود را روز دوشنبه در اسرائیل آغاز کرد. وی گفت که ایالات متحده یقین حاصل خواهد کرد تحت هر توافق تسلیحاتی با امارات متحده عربی، اسرائیل از برتری نظامی در خاورمیانه برخوردار باشد.

وزیر خارجه آمریکا پس از ملاقات با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در اورشلیم گفت: «ایالات متحده در ارتباط با برتری نظامی اسرائیل الزام حقوقی دارد و ما به پایبندی به آن ادامه خواهیم داد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری مشترکی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در اورشلیم. ۲۴ اوت ۲۰۲۰
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری مشترکی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در اورشلیم. ۲۴ اوت ۲۰۲۰

پمپئو همچنین افزود: «اما ما بیش از بیست سال رابطه با امارات متحده عربی هم داریم که طی آن کمک های فنی و نظامی ارائه داده ایم.»

سفر دیپلمات ارشد ایالات متحده به خاورمیانه در شرایطی رخ می دهد که واشنگتن در ماه میلادی جاری راه تحقق توافق میان اسرائیل و امارات را هموار کرد.

سفر به بحرین، امارات، و سودان طی ۲۳ تا ۲۸ ماه اوت در برنامه آقای پمپئو قرار دارد و ایران و مسائل امنیتی منطقه در صدر دستور کار او در این سفر است.

آمریکا و اسرائیل امیدوارند دیگر کشورهای عرب نیز راه امارات را در عادی‌سازی روابط با اسرائیل دنبال کنند.

انتظار می رود بحرین و عمان کشورهای بعدی در منطقه خلیج فارس باشند که روابط دیپلماتیک با اسرائیل برقرار می‌کنند.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، روز دوشنبه مجددا خواستار گفت و گو میان دولت اسرائیل و مقامات فلسطینی شد.

XS
SM
MD
LG