لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۲

عربستان برای آتش بس با یمن طرح جدیدی ارائه داد؛ حوثی‌ها می‌گویند این طرح چیز جدیدی ندارد


شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی از طرح جدید آتش بس در یمن خبر داد
شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی از طرح جدید آتش بس در یمن خبر داد

عربستان سعودی، روز دوشنبه از طرح جدید صلح برای پایان دادن به جنگ در یمن از جمله آتش بس سراسری و بازگشایی راه‌های هوایی و دریایی ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، طرح اعلام شده توسط شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، شامل بازگشایی فرودگاه صنعا و اجازه واردات سوخت و مواد غذایی از طریق بندر حدیده است که هر دو تحت کنترل حوثی‌های مورد حمایت ایران هستند.

شاهزاده بن فرحان آل سعود در یک کنفرانس خبری گفت این طرح با موافقت حوثی‌ها اجرایی خواهد شد.

دولت یمن که از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است با صدور بیانیه ای از این پیشنهاد استقبال كرد.

اما حوثی‌ها می‌گویند این طرح «چیز جدیدی ندارد» چون هنوزبه تقاضای آنها برای رفع کامل محاصره فرودگاه صنعا و بندر حدیده پاسخ نمی‌دهد.

یک مقام ارشد حوثی به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت سعودی‌ها برای اجرایی شدن آتش بس باید اقدامات بیشتری انجام دهند؛ نظری که دیگران در این گروه شورشی مورد حمایت ایران نیز با آن موافق هستند.

محمد عبدالسلام، مذاکره کننده ارشد شورشیان حوثی در گفتگو با خبرگزاری رویترز اجازه فعالیت فرودگاه‌ها و بنادر را یک حق بشردوستانه خواند و گفت نباید به عنوان ابزار فشار استفاده شود. او گفت به مذاکره با عربستان سعودی، آمریکا و کشور میانجی – عمان- ادامه خواهند داد.

عربستان سعودی می‌گوید طرح جدید صلح روز دوشنبه به هر دو طرف حوثی و دولت به رسمیت شناخته شده یمن ارائه خواهد شد.

هر دو باید این طرح را بپذیرند و زمان بندی آن نیز احتمالا توسط مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل در یمن تعیین خواهد شد.

دولت جو بایدن، تصمیم رئیس جمهوری پیشین آمریکا که حوثی‌ها را یک سازمان تروریستی خارجی نامیده بود، لغو کرد و اجازه داد کمک‌های آمریکا به مناطق تحت کنترل این گروه سرازیر شود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تیم لندرکینگ، نماینده ایالات متحده در امور یمن را برای مذاکره در مورد یک توافق سیاسی به منطقه فرستاد. آقای لندرکینگ اوایل این ماه گفت حوثی‌ها به مدت چند روز، یک پیشنهاد نامشخص آتش بس را پیش روی خود داشتند اما جزئیات بیشتری ارائه نداد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت که با وزیر خارجه عربستان در مورد جنگ صحبت کرده است.

در این بیانیه آمده است که بلینکن از تلاش‌ها برای «پایان دادن به درگیری‌ها در یمن که با تعهد طرفین به آتش بس آغاز می‌شود و همچنین تسهیل ارائه کمک‌های بشردوستانه» حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG