لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

عربستان سعودی یک روزنامه‌نگار سودانی را برای توئیت‌های انتقادی به زندان محکوم کرد


پرچم عربستان سعودی - آرشیو
پرچم عربستان سعودی - آرشیو

دیده‌بان حقوق بشر روز سه‌شنبه ۵ تیر اعلام کرد که دادگاهی در عربستان سعودی یک روزنامه‌نگار سودانی را به اتهام انتشار مطالبی در انتقاد از این کشور پادشاهی در شبکه‌های اجتماعی، به چهار سال زندان محکوم کرد.

به گزارش رویترز، احمد علی عبدالقادر، روزنامه‌نگار و چهره رسانه‌ای ۳۱ ساله، در رابطه با اتهامات مختلف، از جمله توهین به نهادها و نماد‌های سعودی، بیان اظهارات منفی در مورد سیاست آن، و صحبت کردن در «رسانه‌های وفادار به دشمنان پادشاهی، به نحوی که برای پادشاهی زیان‌بار است» محکوم به زندان شد.

احمد علی عبدالقادر بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ در عربستان کار می‌کرد و به گفته دیده‌بان حقوق بشر پس از ورود با ویزای کار به فرودگاه جده در ماه آوریل، توسط پلیس بازداشت شد و از دسترسی به وکیل محروم بوده است.

این اتهامات مربوط به توئیت‌ها و مصاحبه‌های رسانه‌ای است که او در توئیتر به اشتراک گذاشته و در آنها ضمن انتقاد از اقدامات عربستان سعودی در سودان و یمن، حمایت خود را نسبت به انقلاب سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ سودان نشان داده است.

مایکل پیج، معاون بخش خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر، گفت: «این پیگرد قانونی و دیگر پیگردها نشان می‌دهد که چطور مقامات عربستان سعودی مصمم هستند که حتی جزئی‌ترین انتقاد یا پرسشگری در شبکه‌های اجتماعی را سرکوب کنند و آنها را، با تهدید به مجازات حبس طولانی‌مدت، از این کار منع کنند.»

رویترز می‌نویسد که دفتر رسانه‌ای دولت عربستان سعودی به درخواست اظهارنظر در این مورد پاسخ نداده است.

XS
SM
MD
LG