لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

بریتانیا ادعای روسیه مبنی بر شلیک اخطار یک کشتی روس به سمت ناو بریتانیایی را رد کرد


ناوشکن نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در تنگه بسفر - استانبول
ناوشکن نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در تنگه بسفر - استانبول

روسیه می‌گوید که یک کشتی جنگی این کشور، روز چهارشنبه ۲ تیر، به یک کشتی جنگی برتیانیایی تیرهای اخطار شلیک کرد و یک جنگنده روس نیز اطراف آن را بمباران کرد تا آن کشتی را از بخشی از دریای سیاه در نزدیکی شبه جزیره کریمه اوکراین، دور کند. روسیه، این منطقه از آبهای دریای سیاه را بخشی از قلمرو آبی خود می‌داند.

اما به نوشته خبرگزاری رویترز، بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد که هیچ تیر اخطاری به ناو بریتانیایی در دریای سیاه شلیک نشد و ادعاهای پرتاب بمب در مسیر آن را نیز نمی شناسد. وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای گفت که به نظر بریتانیا روسیه مشغول تمرین نظامی در دریای سیاه بوده است و پیش از فعالیت‌شان از طریق تماس دریایی فعالیت خود جلوتر گزارش کرده بود.

آسوشیتدپرس نیز می نویسد این رویداد، نخستین بار از زمان جنگ سرد است که مسکو تایید می‌کند برای تغییر مسیر یک کشتی جنگی ناتو از مهمات استفاده می کند و نشان از خطر فزاینده برخورد نظامی در پی تنش‌های‌ اخیر میان روسیه و غرب دارد.

وزارت دفاع روسیه می‌گوید کشتی جنگی روسی پس از بی توجهی ناوشکن بریتانیایی به هشدارها، تیر اخطار شلیک کرد و سپس یک جت روسی «سوخو-۲۴»، چهار بمب جلوتر از ناوشکن بریتانیایی انداخت تا آن را وادار به تغییر مسیر کند. به گفته این وزارتخانه، دقایقی بعد، این ناو جنگی مسیر خود را تغییر داد.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، در بیانیه‌ای گفت کشتی جنگی بریتانیایی از شهر اودسا در اوکراین به گرجستان و از طریق یک مسیر ترافیک شناخته شده بین المللی در حال عبور بوده است.

XS
SM
MD
LG