لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

رویترز: آمریکا دو کشتی جنگی به دریای سیاه می‌فرستد؛ ابراز نگرانی روسیه


نیروهای مسلح آمریکا - آرشیو
نیروهای مسلح آمریکا - آرشیو

با افزایش تنش‌ها میان روسیه و اوکراین، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ترکیه گزارش داد که آمریکا دو کشتی جنگی را از طریق تنگه بسفر به دریای سیاه می‌فرستد.

به گزارش رویترز، ترکیه روز جمعه ۲۰ فروردین اعلام کرد که آمریکا این کشتی‌های جنگی را طی روزهای ۲۵ و ۲۶ فروردین به دریای سیاه اعزام می‌کند.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه ترکیه در روز جمعه، آمریکا ۱۵ روز پیش عبور این کشتی‌ها را به ترکیه اطلاع داده بود.

پنتاگون با خودداری از اظهار نظر درباره بیانیه ترکیه، گفته است که ارتش آمریکا به طور معمول کشتی‌هایی را به منطقه اعزام می‌کند.

طبق پیمان سال ۱۹۳۶ مونترو، ترکیه بر تنگه‌های بسفر و تنگه داردانل که مدیترانه را به دریای سیاه متصل می‌کند، کنترل دارد. این پیمان، ضمن محدود کردن دسترسی کشتی‌های جنگی، مقرراتی را بر تردد کشتی های باری خارجی وضع می‌کند.

به نوشته رویترز، معاون وزیر خارجه روسیه روز جمعه نسبت به آن چه که او افزایش تحرکات دریایی قدرت‌ها در دریای سیاه خواند، ابراز نگرانی کرد.

واشنگتن می‌گوید که شمار نیروهای روسی مستقر در مرزهای شرقی اوکراین بیش از هر زمان دیگری در هشت سال گذشته است. روسیه پیشتر با حمایت کردن از جدایی‌طلبان حامی روسیه، شبه جزیره کریمه اوکراین را از آن کشور جدا و به خود ضمیمه کرد. کشورهای اروپایی و اعضای گروه هفت، از جمله ایالات متحده، گفته اند که شبه جزیره کریمه بخشی از اوکراین است و روسیه باید آن را به اوکراین بازگرداند.

XS
SM
MD
LG