لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۲

ابراهیم رئیسی از وزیران خود خواست «با روحیه جهادی و بسیجی» کارها را انجام دهند


ابراهیم رئیسی. آرشیو
ابراهیم رئیسی. آرشیو

ابراهیم رئیسی یک روز پس از تایید صلاحیت بیشتر وزرا توسط مجلس شورای اسلامی، از اعضای کابینه خود خواست «شب و روز نشناسند و نیروهای کارآمد را به کار گیرند تا عقب ماندگی‌های برخی بخش‌ها جبران شود.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیسی روز پنجشنبه چهارم شهریور در اولین جلسه هیات دولت سیزدهم گفت «مهار کرونا، گرانی و تورم» از اولویت‌های دولت اوست و افزود: «با روحیه جهادی و بسیجی کارها باید دنبال شود.»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران روز چهارشنبه به ۱۸ وزیر از ۱۹ وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای تشکیل دولت سیزدهم جمهوری اسلامی رای اعتماد دادند، اما نامزد پیشنهادی رئیسی برای وزراتخانه آموزش و پرورش رای اعتماد نیاورد.

تایید صلاحیت تقریبا تمام وزرای پیشنهادی رئیسی از سوی مجلس در حالی است که کارنامه برخی از آنان از مدت‌ها قبل بحث براگیز بوده است.

احمد وحیدی، افسر سابق سپاه پاسداران و فرمانده سابق نیروی قدس، است. اینترپل در سال ۲۰۰۷ به درخواست دولت آرژانتین برای وحیدی به اتهام رابطه‌ او با بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز همیاری یهودیان آرژانتین (آمیا) در بوئنوس آیرس، قرار جلب بین‌المللی صادر کرد.

دولت‌های آرژانتین و اسرائیل پیشتر در بیانیه‌‌های رسمی حضور یک متهم مشارکت در انفجار مرگبار مرکز فرهنگی یهودیان بوئنوس آیرس در فهرست نامزدهای عضویت در کابینه ابراهیم رئیسی، محکوم کردند.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه دولت رئیسی است که روابط نزدیکی با سپاه پاسداران دارد. او که اتحادیه اروپا نامش را به اتهام «نقض حقوق بشر» در فهرست تحریم‌ها گذاشته است روابط دوستانه‌ای نیز با دشمنان غرب از جمله حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های نیابتی مورد حمایت تهران در خاورمیانه دارد.

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی هم از اعضای ارشد سپاه پاسداران است که در دولت احمدی‌نژاد به عنوان وزیر نفت حضور داشت و متهم به نقش داشتن در پرونده فساد است. او در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

ابراهیم رئیسی نیز برای نقشی که در کشتار سال ۱۹۸۸ زندانیان سیاسی در اواخر جنگ ایران و عراق ایفا کرد از سوی دولت آمریکا تحت تحریم است.

رئیسی روز چهارشنبه در سخنرانی خود در مجلس شورای اسلامی، پیش از اخذ رای اعتماد نمایندگان، گفت در مورد برخی از وزیران «نکاتی مطرح شده» اما به گفته او «هیچ اتهام قطعی شده نسبت به هیچ کدام از وزرا وجود ندارد.»

هیات وزیران همچنین در نخستین جلسه هیات دولت سیزدهم با امضای عهدنامه ای «خود را به اصول و ارزش های دهگانه که برآمده از آرمان های انقلاب اسلامی، گفتمان امامین انقلاب و ناظر بر برنامه های دولت است، متعهد و موظف کردند.»

XS
SM
MD
LG