لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

وزیر خارجه قطر: زمان بازگشایی فرودگاه کابل مشخص نیست


وزیر امور خارجه قطر
وزیر امور خارجه قطر

وزیر امور خارجه قطر روز پنجشنبه یازدهم شهریور گفت هر چند کارشناسان در تلاش برای بازگشایی فرودگاه کابل هستند، اما هنوزمشخص نیست چه زمان پروازها از سر گرفته خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرودگاه بین المللی کابل که مسیر اصلی خروج مردم از افغانستان محسوب می‌شود، اکنون در دست گروه طالبان قرار دارد و فعالیت های آن متوقف شده است.

با پیشروی طالبان در افغانستان و خروج نیروهای آمریکایی از آن کشور، نگرانی‌ها به ویژه در رابطه با تحصیل دختران و فعالیت زنان شاغل بالا گرفته و عده زیادی در صدد ترک کشور هستند.

با خروج ارتش آمریکا از افغانستان و نبود خدمات کنترل ترافیک هوایی در فرودگاه کابل، قطر و ترکیه برای مدیریت این فرودگاه اعلام آمادگی کرده و گفته اند با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر می‌گوید هنوزهیچ نشانه واضحی از زمان بازگشایی این فرودگاه دیده نمی‌شود.

سازمان ملل متحد، بازگشایی فرودگاه کابل را برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مهم می‌داند، اما مشخص نیست هواپیماهای تجاری حاضر به ارائه خدمات در آنجا شوند.

هیئتی از کارشناسان از قطر و ترکیه روز چهارشنبه به کابل رفتند تا برای کمک به ازسرگیری پروازها با مقام های طالبان گفتگو کنند.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت طبیعتا فعالیت پروازهای نظامی، که می‌توانند برای تخلیه افراد بیشتر مورد استفاده قرار گیرند، باید پیش از بقیه از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG