لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

مردم میانمار در مخالفت با کودتای نظامی و حمایت از آنگ سان سو چی به خیابان‌ها رفتند


تظاهرات علیه کودتای نظامی و حمیات از آنگ سان سو چی، رهبر اتحادیه ملی برای دموکراسی در یانگون، میانمار - ۷ فوریه ۲۰۲۱
تظاهرات علیه کودتای نظامی و حمیات از آنگ سان سو چی، رهبر اتحادیه ملی برای دموکراسی در یانگون، میانمار - ۷ فوریه ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ده‌ها هزار نفر در میانمار (برمه پیشین) روز یکشنبه ۱۹ بهمن، در اعتراض به کودتای هفته گذشته در خیابان‌های سراسر آن کشور تجمع کردند و خواستار آزادی آنگ سان سو چی، رهبر منتخب، شدند. این بزرگترین تظاهرات از زمان «انقلاب زعفران» در سال ۲۰۰۷ - انقلابی که به اصلاحات دموکراتیک در آن کشور کمک کرد - محسوب می‌شود.

در دومین روز اعتراضات گسترده در یانگون، بزرگترین شهر میانمار، مردم با لباس‌های قرمز، پرچم‌های قرمز، و بادکنک‌های قرمز که رنگ حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی با رهبری خانم سو چی است، ظاهر شدند.

آنها شعار می‌دادند: «ما دیکتاتوری نظامی نمی‌خواهیم! ما دموکراسی می‌خواهیم!»

مجلس شورای آن کشور بعد از ظهر یکشنبه، به قطع یک‌روزه اینترنت که موجب خشم بیشتر مردم پس از کودتا شده بود، پایان داد.

جمعیت زیادی از هر گوشه و کنار شهر یانگون به خیابان ها ریختند و به سمت معبد سول در مرکز شهر راهپیمایی کردند، که محل تظاهرات سال ۲۰۰۷ به رهبری یک راهب بودایی و تظاهرات‌های دیگر در سال ۱۹۸۸ نیز بود.

گروهی پلیس مسلح با سپر‌های ضد شورش، مقابل تظاهرکنندگان سد ساخته بودند، ولی برای جلوگیری از تظاهرات تلاش نکردند. برخی از راه‌پیمایان به نشان صلح به افسران پلیس گل هدیه دادند.

تا زین، یک جوان ۲۱ ساله، گفت آنها برای نسل بعد حکومت دیکتاتوری نمی‌خواهند و ادعا کرد که دست از این انقلاب نخواهند کشید تا تاریخ‌ساز شوند.

او گفت: «ما تا آخر خواهیم جنگید.»

XS
SM
MD
LG