لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

سی‌امین روز اعتصاب در هفت‌تپه؛ سندیکای کارگران: مسئولان نمی‌خواهند صدای حق‌طلبی ما را بشنوند


اعتراض کارگران هفت تپه
اعتراض کارگران هفت تپه

اعتصاب کارگران هفت‌تپه در حالی به سی‌امین روز خود رسیده است که این کارگران معترض کماکان به مطالبات خود دست نیافته‌اند.

به گزارش کانال تلگرامی «سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه»، کارگران این شرکت روز چهارشنبه ۲۰ مرداد ماه بار دیگر و برای سی‌امین روز متوالی دست به اعتراض زدند. آنها با تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان شوش خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند و سپس در خیابان‌های این شهر راهپیمایی کردند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه می‌گوید که به رغم گذشت یک ماه از اعتصاب کارگران هفت‌تپه، مسئولان همچنان «نمی‌خواهند صدای حق‌طلبی کارگران شریف و زحمت‌کش نیشکر هفت تپه را بشنوند.»

این کارگران معترض که اعتراضات آنها حتی پس از ابطال واگذاری مالکیت نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی تا به امروز ادامه داشته است، خواستار رسیدگی به مطالبات خود از جمله، مشخص شدن وضعیت این شرکت پس از خلع ید از بخش خصوصی،‌ پرداخت حقوق معوقه، بازگشت به کار تمامی کارگران اخراج شده، تمدید قرارداد کارگران دفع آفات و دیگر کارگران، ‌واکسیناسیون سریع و رایگان همگان در برابر کرونا، و مختومه شدن پرونده قضایی فرزانه زیلابی وکیل کارگران این شرکت شدند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه با حدود نیم قرن سابقه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر در ایران است.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی به نقل از برخی خبرگزاری‌های نزدیک به حکومت در ایران اعلام کرده بود که «پس از برگزاری جلسات رسیدگی دادگاه در زمستان سال گذشته»، مالکیت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه از بخش خصوصی خلع و به دولت واگذار شده است.

کارگران این شرکت از زمان واگذاری آن به بخش خصوصی در سال ۱۳۹۴ با برگزاری ده‌ها تجمع خواهان رسیدگی به مطالبات خود از جمله پرداخت دستمزدهای معوقه‌شان شده‌اند. واکنش نیروهای امنیتی و قوه قضائیه به این اعتراضات، سرکوب و دستگیری، صدور حکم زندان، و پخش اعترافات اجباری معترضان بوده است.

XS
SM
MD
LG