لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

رئیس جمهوری آمریکا از فرماندار نیویورک خواست از سمت خود استعفا دهد


جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا- جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید که اندرو کومو، فرماندار ایالت نیویورک، پس از انتشار گزارش دادستان کل این‌ ایالت باید استعفا دهد.

این گزارش که روز سه شنبه منتشر شد می‌گوید که اندرو کومو با نقض قوانین فدرال و ایالتی، زنان زیادی را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است. آقای کومو این اتهامات را قویا رد کرده است.

جو بایدن بعدازظهر سه شنبه در یک نشست خبری در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «من فکر می‌کنم او‌ باید استعفا دهد.»

به گفته لتیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک، اندرو کومو ظاهرا یازده کارمند زن فعلی و پیشین دولت ایالت نیویورک را مورد آزار قرار داده است.

خانم جیمز گفت، تحقیقات نشان می‌دهد که رفتار اندرو کومو، از جمله بوسه‌های ناخواسته، لمس کردن، در آغوش گرفتن، و اظهارات غیر قابل پذیرش - «فضایی ترسناک» را به وجود آورده است.

به گفته او، اندرو کومو دست‌کم علیه یکی از کارمندان سابق خود به دلیل شکایت از رفتارهای بد خود، دست به اقدام تلافی جویانه زده است.

اندرو کومو در جریان یک کنفرانس رسانه‌ای در شهر آلبانی، هرگونه تخلف را رد کرد و گفت که «هرگز کسی را به صورت نامناسب لمس نکرده‌ام.» او در ادامه افزود که چنین فردی نبوده و نیست.

رئیس جمهوری آمریکا ماه مارس گذشته گفته بود که اگر تحقیقات، اتهام آزار و اذیت توسط اندرو کومو را تأیید کند، او باید استعفا دهد.

این تحقیقات پنج ماهه توسط دو وکیل مستقل خارج از دولت نیویورک انجام شد. آنها که از سوی دادستانی استخدام شده بودند، با ۱۷۹ نفر که شامل شاکیان، اعضای فعلی و سابق فرمانداری، نیروهای پلیس ایالتی، و کارمندان دیگر بود، گفت‌وگو کردند.

به گفته لتیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک، این تحقیقات به دلیل «زنان قهرمانی که پا پیش گذاشتند» آغاز شد.

به دنبال انتشار این گزارش، تعدادی از شاکیان اندرو کومو خواستار استعفای فوری او شدند.

انتظار می‌رود که این گزارش در تحقیقاتی که توسط قانونگذاران ایالتی به منظور بررسی احتمال استیضاح اندرو کومو در صورت وجود دلایل کافی جریان دارد، مد نظر قرار گیرد.

تعدادی از شخصیت‌های سیاسی نیویورک، از جمله کرستن جیلیبرند سناتور دموکرات این ایالت، نیز خواستار استعفای اندرو کومو شده‌اند.

قانون‌گذاران ایالتی همچنین در حال تحقیق درباره تخلفات احتمالی دیگر فرماندار نیویورک هستند.

این موارد شامل کمک‌ گرفتن از دستیاران ارشدش برای نگارش کتابی درباره همه‌گیری ویروس کرونا، ارائه خدمات درمانی ترجیحی به دوستان و اقوام او، و عدم افشای عمومی برخی داده‌های مربوط به مرگ کهنسالان در خانه‌های سالمندان به مدت چندین ماه است.

XS
SM
MD
LG