لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

درگیری جبهه مقاومت پنجشیر و طالبان؛ فهیم دشتی: ۱۱۵ نفر از نیروهای طالبان کشته شدند


احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت پنجشیر. (آرشیو)
احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت پنجشیر. (آرشیو)

جبهه مقاومت پنجشیر اعلام کرد بار دیگر با نیروهای طالبان درگیر شده و تلفاتی را به آنها وارد کرده است.

دره پنجشیر در ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی کابل قرار دارد. جبهه مقاومت پنجشیر می‌گوید نیروهای طالبان از مسیر خاواک و گلبهار و از سمت استان پروان در جنوب حمله کرده‌اند.

فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت پنجشیر، روز پنجشنبه ۱۱ شهریور با انتشار ویدیویی در توئیتر گفت، این درگیری که از روز گذشته (چهارشنبه) آغاز شده هنوز ادامه دارد و تاکنون ۱۱۵ نفر از نیروهای طالبان کشته و ۲۰۰ نفر مجروح شده‌اند. به گفته دشتی، ۳۵ نفر نیز به اسارت درآمده‌اند.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت پنجشیر، پیشتر گفته بود آماده گفت‌وگو با طالبان است و حاضر است برای ثبات و صلح در افغانستان از خون پدرش بگذرد.

طالبان می‌گوید هنوز به دره پنجشیر حمله نکرده، اما تلاش برای حل مسالمت آمیز این مسئله با شکست روبرو شده است.

به گفته آقای مسعود جبهه مقاومت با کمبود منابع و اسلحه روبرو است. وی گفت: «من در کشورم و در سنگرم در دره پنجشیر هستم. دو گروه از نظر نظامی با ما همکاری می‌کنند. نخست، کارمندان حکومتی و کارکنان نیروهای مسلح که خود را به دره پنجشیر رسانده‌اند. دوم، شبه نظامیان و گروه‌های مقاومت که یا از قبل در این محل بوده‌اند و یا به تازگی به ما پیوسته‌اند.»

مقامات طالبان گفته‌اند، می‌خواهند دولتی فراگیر تشکیل دهند و بنا به گزارش‌ها قرار است اعضای دولت جدید و شورای حکومتی روز جمعه معرفی شوند.

در این میان، وزیر خارجه پاکستان می گوید منزوی شدن طالبان آنطور که در دهه ۹۰ قرن گذشته میلادی اتفاق افتاد موضوع خطرناکی است.

شاه محمود قریشی گفت: «برقراری تماس یک گزینه است که در برابر انزوا قرار دارد. منزوی کردن یا منزوی شدن طالبان گزینه خطرناکی است و به عقیده من به معنی رها کردن مردم افغانستان است. قبل از اعتماد به طالبان باید آنها را امتحان کرد و دید آیا گفته های آنها با عمل شان یکسان است یا نه.»

XS
SM
MD
LG