لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

ناسا همکاری با اسپیس‌اکس در پروژه «فرود بر ماه» را متوقف کرد؛ رسیدگی به شکایت شرکت جف بزوس در نیمه اکتبر


سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا
سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا

به دنبال شکایت شرکت «بلو اوریجین» به دادگاه، سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا پنجشنبه موافقت کرد که قرارداد ۲.۹ میلیارد دلاری «فرود بر ماه» را که به شرکت «اسپیس اکس» واگذار شده است، متوقف کند.

به گزارش رویترز، بلو اوریجین، که بنیانگذار و مدیر آن جف بزوس است، هفته گذشته شکایت رسمی خود از ناسا را در دادگاه فدرال آمریکا ثبت کرد. به ادعای این شرکت، فرآیند واگذاری پروژه فرود بر ماه به شرکت اسپیس اکس به مدیریت ایلان ماسک، با مشکلات قانونی همراه بوده است.

قاضی، چهاردهم اکتبر را برای بررسی ادعای شرکت بلو اوریجین تعیین کرده است.

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفت که با توجه به این شکایت، همکاری با اسپیس اکس را تا اول نوامبر متوقف می‌کند. به گفته ناسا، در ازای توقف موقت پروژه، همه طرف‌ها موافقت کردند که بررسی جزئیات پرونده شتاب بیشتری داشته باشد و نتیجه نهایی تا اول نوامبر مشخص شود.

اداره پاسخگویی دولت ایالات متحده «جی‌ای‌او»، ماه گذشته پس از بررسی شرایط واگذاری این قراداد به اسپیس اکس، اعتراض بلو اوریجین را رد کرد. بلو اوریجین می‌گوید که اطمینان دارد که مشکلات قانونی زیادی در فرآیند واگذاری وجود دارد و اداره پاسخگویی دولت آمریکا به دلیل حوزه اختیارات محدود خود قادر به بررسی آنها نبوده است.

این قراداد، بخشی از پروژه بزرگ آرتمیس ناسا برای فرود انسان بر ماه و حضور پایدار در این کره است که با هدف سفر به کره مریخ انجام می‌شود. براساس برنامه کنونی، احتمالا سفر به ماه در سال ۲۰۲۴ انجام می‌شود و نخستین فرود انسان بر این کره از سال ۱۹۷۲ خواهد بود.

XS
SM
MD
LG