لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۹

نخست‌وزیر منتصب لبنان: برون‌رفت از وضع موجود نیازمند «وحدت ملی» است


نجیب میقاتی، نخست‌وزیر منتصب لبنان
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر منتصب لبنان

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر تازه منصوب شده لبنان، روز دوشنبه ۴ مرداد خواستار وحدت برای آغاز روند خلاص شدن و بهبود یافتن از بحران اقتصادی و مالی ویران‌گر این کشور شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، او با بیان این که برای تشکیل یک دولت جدید تلاش خواهد کرد، گفت که با سیاست‌های موجود، عبور از شرایط کنونی بسیار سخت است.

آقای میقاتی، کمی پس از انتصاب به سمت نخست‌وزیری لبنان توسط میشل عون، رئیس‌جمهوری این کشور، با خبرنگاران گفت‌وگو کرد. او جایگزین سعد حریری شده است که اوایل ماه جاری میلادی از سمت خود استعفا کرده بود.

او گفت: «من به تنهایی عصای جادویی ندارم و نمی‌توانم معجزه کنم.» وی افزود:‌ «ما در شرایط بسیار سختی هستیم ... این یک مأموریت دشوار است و تنها در صورتی می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد که همه با هم باشیم.»

روشن نیست که آیا میقاتی خواهد توانست با تشکیل یک دولت جدید این کشور را از بن‌بست یکساله کنونی خارج کند یا خیر. این در حالی است که بسیاری نخست وزیر جدید را یکی از اعضای طبقه سیاسی لبنان که کشور را به ورشکستگی سوق داده است، می‌دانند.

آقای میقاتی توسط فرانسه و ایالات متحده حمایت می‌شود. او روز دوشنبه گفت که از جمله اولویت‌هایش اجرای ابتکار عمل فرانسه است که شامل یک نقشه راه و یک جدول زمانی برای إصلاحات است.

او همچنین گفت که مدتی است در حال بررسی وضعیت است و تضمین‌های لازم را از جامعه بین‌المللی دریافت کرده، وگرنه بدون این تضمین‌ها این گام را بر نمی‌داشت.

XS
SM
MD
LG