لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

وزیر خارجه آمریکا انصراف سعد حریری از تشکیل دولت لبنان را « نا‌‌امید‌کننده» خواند


آنتونی بلینکن ، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن ، وزیر خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا اظهارات روز پنجشنبه سعد حریری، سیاستمدار لبنانی مبنی بر منصرف شدن از تشکیل دولت جدید را «تحول ناامیدکننده‌ای» خواند.

آقای بلینکن در بیانیه‌ای گفت: «رهبران در بیروت باید فورا اختلافات حزبی را کنار بگذارند و دولتی تشکیل دهند که به مردم لبنان خدمت کند.»

با شدت گرفتن بحران در لبنان، سعد حریری، نخست وزیر مکلف این کشور، روز پنجشنبه کناره گیری کرد و ۹ ماه پس از پذیرفتن وظیفه تشکیل دولت گفت قادر به انجام این کار نیست.

حریری در اکتبر سال ۲۰۲۰ و به دنبال انفجار مهیب در بندر بیروت در ماه اوت ۲۰۲۰ که به کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر و برکناری دولت پیشین انجامید مأمور تشکیل دولت شد.

حریری که رهبری سه دولت در لبنان را بر عهده داشت، جایگزین مصطفی ادیب، یک دیپلمات نسبتا ناشناخته شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای حریری گفت با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان ملاقات کرده است اما افزود «روشن است که موضع او تغییر نکرده است و ما نمی توانیم توافق کنیم.»

حریری همچنین گفت كه پیشنهاد كرده بود وقت بیشتری را برای تشكیل كابینه بگذارند اما رئیس‌جمهور نیز گفت که به توافق نخواهند رسید.

سعد حریری، پس از مصطفی ادیب دومین نامزدی است که در تشکیل دولت طی ۱۲ ماه گذشته ناکام می‌ماند.

کناره‌گیری حریری، روند تشکیل کابینه را پیچیده‌تر می کند چون او به عنوان نماینده اصلی مسلمانان سنی این کشور دیده می شود.

جامعه بین المللی به رهبری فرانسه، از زمان انفجار بندر بیروت وعده اهدای میلیون ها دلار کمک بشردوستانه داده‌ است اما این امر، مستلزم تشکیل دولت است.

لبنان درگیر یک بحران اقتصادی است و ارزش پول ملی این کشور به شدت سقوط کرده است. لبنان به کمک‌های مالی خارجی از جمله عربستان وابسته بوده است. اما عربستان با مداخله حزب الله در تصمیم‌گیرهای لبنان مخالف است.

XS
SM
MD
LG