لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۱

ميچ مک‌كانل: آمریکا و متحدانش نمی‌توانند سقوط دولت افغانستان را نادیده بگیرند


سناتور میچ مک‌کانل - عکس از آرشیو
سناتور میچ مک‌کانل - عکس از آرشیو

سناتور میچ مک‌كانل سقوط دولت افغانستان را به منزله یک بحران امنيتى و اقتصادى در سراسر منطقه که آمريكا و متحدانش نمی‌توانند آن را ناديده بگیرند، دانست.

ميچ مک‌كانل، رهبر اقليت جمهوری‌خواه سنا، پيش از ديدار رهبران دولت افغانستان با جو بايدن، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانى روز دوشنبه در سنا نسبت به آن چه که او «پيامدهاى راهبردی و اخلاقى» تصميم آقای بايدن براى خروج از افغانستان توصيف كرد، هشدار داد.

آقای مک‌كانل با اشاره به نگرانی‌هايى كه به طور مشترک از سوى برخى از اعضاى هر دو حزب ابراز شده است، گفت: «باور كردن اين‌كه پشتيبانى از شركاى افغان ما براى مبارزه با تهديدات تروريسم كافى خواهد بود، دشوارتر می‌شود.»

وی افزود: «بعد از گذشت دو ماه از اعلام تصميم پرزيدنت بايدن، ستيزه‌جويان قرون وسطايى افراط‌گرا كنترل دست‌كم ٣٠ منطقه ادارى افغانستان را به دست گرفته‌اند و هفته گذشته بيش از ٢٠ تن از نيروهاى ويژه آموزش‌ديده افغان را، كه بهترين اميد كشور براى مقاومت در برابر طالبان بودند، به قتل رساندند.»

آقای مک‌كانل گفت: «در بهار امسال جامعه اطلاعاتى هشدار داد طالبان احتمال پیروزی‌های جنگی دارد و به گفته مدير سازمان سیا توانايى جمع‌آورى اطلاعات و اقدام علیه تهديدها كاهش می‌يابد. اكنون به عقیده مقامات ارشد دفاعى، بازگشت القاعده نه یک موضوع احتمالی، بلکه امری حتمی است؛ اما زمان آن مشخص نیست.»

او در بخش ديگری از سخنانش گفت، وزارت خارجه آمادگی آن را ندارد که به درخواست ويزاى بسيارى از افغان‌ها كه از نزديک با ایالات متحده همكارى كردند رسیدگی کند، چه رسد به موج گسترده پناهجويانی كه هم‌اكنون در حركت هستند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG