لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۹

ابراز نگرانی «کاخ سفید» از هک مایکروسافت؛ هکرها توانستند ایمیل‌ها را بخوانند و بدافزار نصب کنند


یک مقر شرکت مایکروسافت در پاریس - آرشیو
یک مقر شرکت مایکروسافت در پاریس - آرشیو

کاخ سفید نسبت به هک شدن نرم افزار ایمیل اکسچنج مایکروسافت به شدت ابراز نگرانی کرد و آن را «تهدیدی مستمر» خواند. شرکت مایکروسافت می‌گوید که شبکه‌ای از هکرهای چین در هک این نرم افزار دست داشته‌اند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه ۱۵ اسفند هک این نرم افزار را یک «آسیب‌پذیری بزرگ» توصیف کرد و گفت که این اقدام می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای داشته باشد.

جن ساکی با اشاره به یک توئیت جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی در دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، گفت همه کسانی که از سرورهای مایکروسافت اکسچنج استفاده می‌کنند، چه در بخش دولتی باشند‌، چه در بخش خصوصی، و چه در دانشگاه‌ها، باید «همین حالا» برای جبران خسارت پیش آمده اقدام کنند.

سخنگوی کاخ سفید گفت تعداد کسانی که از هک شدن مایکروسافت آسیب دیده اند بسیار زیاد است. او گفت دولت آمریکا برای روشن شدن ابعاد این هک مشغول همکاری با شرکایش است.

در همین حال، روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی که روز شنبه ۱۶ اسفند منتشر کرد، نوشته است که به نظر می‌رسد بسیاری از قربانیان هک مایکروسافت کسب‌و‌کارهای کوچک و دولت های محلی و ایالتی باشند. این روزنامه می گوید طبق برآوردها، تعداد قربانیان این هک در سراسر جهان ممکن است حتی بیش از ۲۵۰هزار نفر باشد.

به نوشته وال استریت ژورنال، هکرها توانسته اند با سوءاستفاده از چهار نقص در نرم افزار «مایکروسافت اکسچنج» وارد حساب‌های ایمیل شوند و بدون اجازه، ایمیل های کاربران را بخوانند و نرم افزارهایی را در کامپیوتر قربانیان هک نصب کنند.

هر چند که بسیاری از قربانیان اطلاعات خیلی مهمی برای هکرها ممکن است نداشته باشند، اما در میان آنها امکان دارد افرادی باشند که به گفته یک کارشناس، اطلاعات ایمیل های آنها برای جاسوس ها ارزش بالایی داشته باشد.

جن ساکی گفته است که این هک، یک تهدید فعال است. مایکروسافت می‌گوید در این باره با دولت آمریکا مشغول همکاری است.

XS
SM
MD
LG