لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

کاخ سفید: از ایران می‌خواهیم به اقدامات ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت پایان دهد


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه با اشاره به حملات پهپادی اخیر به کشتی «مرسر استریت»، خواستار متوقف شدن اقدامات ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت توسط ایران شد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانس خبری جمعه ۱۵ مرداد در پاسخ به این پرسش صدای آمریکا در مورد گام‌های آمریکا برای پاسخگو کردن ایران با توجه به اعلام «ساخت ایران» بودن پهپاد مهاجم و نیز بیانیه امروز گروه هفت در محکومیت اقدام ایران، گفت: «ما از ایران می‌خواهیم همه فعالیت‌های مغایر با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را متوقف کند.»

وی با اشاره به بیانیه‌ای که سنتکام صبح جمعه درباره تحقیقات انجام شده درباره حمله پهپادی به نفتکش مرسر استریت منتشر کرد، گفت: «بر پایه مدارک به دست آمده، این پهپاد در ایران تولید شده بود.»

خانم ساکی همچنین گفت، وزیران خارجه گروه هفت و نماینده عالی اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند در پایبندی‌شان به امنیت دریانوردی و حمایت از کشتی‌رانی تجاری متحد هستند.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه بخش‌های دیگری از بیانیه گروه هفت را قرائت کرد که در آن آمده است: «ما حمله غیرقانونی به یک کشتی تجاری در حوالی سواحل عمان در روز ۲۹ ژوئیه را که منجر به کشته شدن یک شهروندان بریتانیایی و یک شهروند رومانیایی شد یک حمله عمدی و هدفمند و نقض آشکار قوانین بین‌المللی می‌دانیم.»

خانم ساکی افزود: «ما از ایران می‌خواهیم هرگونه اقدام مغایر با قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت را متوقف کند. و ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که نقش سازنده‌ای در برقراری ثبات و صلح در منطقه ایفا کنند.»

باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد پس از پایان جلسه غیرعلنی شورای امنیت ملل متحد که پشت درهای بسته درباره اقدام ایران به حمله به کشتی مرسر استریت برگزار شده بود، در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرنگاران، بار دیگر با محکوم کردن اقدام ایران آن را ناقض قوانین بین‌المللی دریانوردی کشتی‌های تجاری عنوان کرد و افزود، این شورا هفته دیگر به موضوع امنیت دریانوردی خواهد پرداخت.

پیش از خانم وودوارد، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، با انتشار توییتی در حساب رسمی‌اش به عنوان رئیس دولت بریتانیا، با اشاره به بیانیه گروه هفت از محکومیت حمله ایران به کشتی مرسر استریت توسط گروه هفت استقبال کرد.

جانسون ادامه داد: «این یک نقض آشکار و وحشیانه قوانین بین‌المللی بود و همکاری بریتانیا با متحدانش برای حفظ جان و حمایت از آزادی کشتی‌رانی ادامه خواهد داشت.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG