لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

با مشارکت آمریکا صدها تبهکار بین‌المللی در کشورهای مختلف دستگیر شدند


«یوروپول» یا پلیس اتحادیه اروپا
«یوروپول» یا پلیس اتحادیه اروپا

مقامات روز سه شنبه ۱۸ خرداد گفتند در جریان یک عملیات گسترده بین‌المللی در بیش از ۱۶ کشور جهان از جمله آمریکا، بیش از ۸۰۰ نفر دستگیر شدند.

به گزارش «ان‌بی‌سی ‌نیوز»، در این عملیات ۸ تن کوکائین و بیش از ۴۸ میلیون دلار پول نقد نیز توسط نیروهای پلیس ضبط شد.

به گفته «یوروپول» یا پلیس اتحادیه اروپا، ماموران «اف‌بی‌آی» یا پلیس فدرال آمریکا و پلیس استرالیا، با طراحی و استفاده از یک اپلیکیشن یا برنامه رمزگذاری شده به نام «آنوم»، به شبکه‌های ارتباطی گروههای مافیایی و جرایم‌ سازمان یافته در بیش از یکصد کشور جهان نفوذ کردند.

این عملیات گسترده «سپر تروجان» نام داشت و به گفته کلوین‌ شیورز دستیار مدیر سازمان بخش تحقیقاتی جنایی «اف‌بی‌آی»، نمونه درخشانی از همکاری نیروهای پلیس کشورهای مختلف جهان محسوب می‌شود.

کلوین‌ شیورز
کلوین‌ شیورز

او در جریان یک کنفرانس خبری ‌در شهر لاهه هلند، گفت که این عملیات با طراحی یک ابزار تحقیقاتی پیشرفته، به شناسایی و متلاشی کردن سازمان‌های تبهکار بین‌المللی منجر شده است.

کاربران آنوم باور داشتند که این اپلیکیشن ایمن است، و از این‌ طریق با تبهکاران و سایر گروه‌های جرایم سازمان یافته در کشورهای مختلف جهان در تماس بودند.

این در حالی است که نیروهای پلیس تمامی ارتباطات رمزگذاری شده آنها را در یک بازه ۱۸ ماهه تحت نظر داشتند.

کاربران این سیستم عامل به ۴۶ زبان درباره موضوعاتی مانند قاچاق مواد مخدر، اسلحه، مواد منفجر، سرقت مسلحانه، قتل، ‌آدم‌ربایی، و جرایم دیگر گفت‌و‌گو می‌کردند.

XS
SM
MD
LG