لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

افزایش فشار غرب برای ایجاد اصلاحات در لبنان؛ هشدار مکرون به مقامات لبنانی


رئیس جمهوری فرانسه گفت اگر‌ مقامات لبنانی نتوانند در سه ماه آینده تغییر جهت دهند می توان اقدامات تنبیهی اعمال کرد
رئیس جمهوری فرانسه گفت اگر‌ مقامات لبنانی نتوانند در سه ماه آینده تغییر جهت دهند می توان اقدامات تنبیهی اعمال کرد

همزمان با ادامه نارضایتی عمومی در لبنان و افزایش اعتراضات مردمی نسبت به عملکرد رهبران سیاسی آن کشور،‌ و نیز مداخله حزب‌الله، گروه شبه‌نظامی مورد حمایت رژیم ایران که توسط آمریکا و چند کشور دیگر به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی شده است، فشار کشورهای غربی برای ایجاد اصلاحات در لبنان رو به افزایش است.

تنها چند روز پس از وقوع انفجار بیروت پرزیدنت ترامپ، به همراه رهبران بین‌المللی، در یک کنفرانس مجازی در مورد لبنان، ضمن تاکید بر آمادگی و تمایل ایالات متحده به ادامه امدادرسانی به مردم لبنان، از دولت آن با تاکید بر ضرورت عملکرد مناسب دولت لبنان از آن کشور خواست که تحقیقات کامل و شفافی را انجام دهد و اعلام کرد که ایالات متحده آماده است که به انجام چنین تحقیقاتی کمک کند.

به گزارش رویترز، اکنون امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در دومین سفرش به بیروت از زمان وقوع انفجار، در مصاحبه‌ای با «پولیتیکو» گفت که این آخرین فرصت برای سیستم سیاسی لبنان است و او می‌داند قمار بزرگی ‌کرده و سرمایه سیاسی خود را وسط گذاشته است.

آقای مکرون ضمن تاکید بر ضرورت ایجاد اصلاحات در لبنان، به سیاستمداران آن کشور هشدار داد در صورتی که نتوانند طی سه ماه کشور را در مسیر جدیدی قرار دهند، ممکن است تحریم‌هایی علیه آنها اعمال شود.

رئیس جمهوری فرانسه گفت که اگر‌ آنها نتوانند در سه ماه آینده تغییر جهت دهند می توان اقدامات تنبیهی، از جمله عدم ارائه کمک مالی و تحریم طبقه حاکم، را اعمال کرد.

آقای مکرون گفت برای تشکیل دولت جدید به لبنان فشار خواهد آورد و بدون انجام اصلاحات، بودجه در نظرگرفته شده در کنفرانس سال ۲۰۱۸ پاریس برای کمک به حل بحران «اقتصادی و انسانی» لبنان آزاد نخواهد شد.

آقای مکرون که برای دومین بار در کمتر از یک‌ماه به لبنان سفر می‌کرد به مناسبت صدمین سالگرد تشکیل لبنان، یک نهال درخت سدر، نماد ملی لبنان، را بر تپه‌ای در شمال شرق بیروت کاشت.

سفر امانوئل مکرون به لبنان روز دوشنبه و با دیدار از فیروز، خواننده سرشناس و محبوب دنیای عرب، آغاز شد.

معترضان بیرون خانه فیروز جمع شدند و با شعار «نه به کابینه تشکیل شده توسط قاتلان یا از قاتلان» به انتخاب مصطفی ادیب به عنوان نخست‌وزیر جدید لبنان اعتراض کردند. آنها از آقای مکرون خواستند تا در «سمت درست تاریخ» بایستد.

امانوئل مکرون، بلافاصله پس از انفجار مرگبار بندر بیروت که بیش از ۱۹۰ کشته و ۶ هزار زخمی به جای گذاشت از آنجا دیدار کرد.

در پی این‌ انفجار، ایالات متحده آمریکا نیز چندین هواپیمای نظامی حامل کمک‌های امدادی به لبنان فرستاده است. پرزیدنت ترامپ چندی پیش در یک کنفرانس مجازی در مورد لبنان، ضمن تاکید بر تمایل و آمادگی ایالات متحده برای ادامه امدادرسانی به مردم لبنان، خواستار حفظ آرامش در آن کشور شد و از درخواست‌های مشروع معترضان مسالمت‌جو برای شفافیت، اصلاح، و پاسخگویی پشتیبانی کرد.

XS
SM
MD
LG