لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

مصطفی ادیب به عنوان نخست وزیر جدید لبنان مامور تشکیل کابینه شد


مصطفی ادیب، نخست وزیر جدید لبنان
مصطفی ادیب، نخست وزیر جدید لبنان

مصطفی ادیب، دیپلمات لبنانی پس از کسب ۹۰ رأی موافق از ۱۲۸ نماینده پارلمان لبنان از سوی میشل عون، رئیس جمهوری لبنان مأمور تشکیل دولت جدید شد.

این سیاستمدار ۴۸ ساله، زاده شهر طرابلس است، مدرک دکترای حقوق و علوم سیاسی دارد و در دانشگاه‌های لبنان و فرانسه تدریس کرده است. او از سال ۲۰۱۳، به عنوان سفیر لبنان در آلمان مشغول فعالیت شد.آقای ادیب همچنین مدتی مشاور نجیب میقاتی، نخست‌وزیر پیشین این کشور بود.

دولت پیشین لبنان پس از انفجار مهیب بندر بیروت در روز چهارم ماه اوت استعفا داد. این انفجار، دست‌کم ۱۹۰ کشته و ۶ هزار زخمی به جای گذاشته است. ایالات متحده همان زمان همدردی خود را اعلام کرد و سپس کمک‌هایی از سوی آمریکا به لبنان ارسال شد.

مصطفی ادیب در نخستین اقدام پس از انتخاب به سمت نخست‌وزیری، به دیدن محله تاریخی جمیزه بیروت که در اثر انفجار آسیب شدیدی دید، رفت و با ساکنان آنجا صحبت کرد.

انتخاب مصطفی ادیب به نخست‌وزیری، ساعاتی پیش از ورود امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه به لبنان صورت گرفت. انتظار می‌رود آقای مکرون در سفر دوروزه خود، مقامات لبنانی را برای بیرون کشاندن کشور از بحران تحت فشار قرار دهد.

مصطفی ادیب، قصد دارد به سرعت کابینه‌ای متشکل از کارشناسان خبره تشکیل دهد و اصلاحات گسترده‌ای در کشور انجام دهد از جمله اینکه به روند تحقیق در رابطه با دلیل انفجار، سرعت ببخشد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، دیگر رهبران جهان و صندوق بین‌المللی پول، پیش از مشاهده اصلاحات اساسی در کشور از کمک‌رسانی به لبنان خودداری کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG