لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

یک شبکه فعالان می‌گوید یک کولبر در مناطق مرزی ایران بر اثر شلیک نیروهای ترکیه کشته شد


تصویری از عزیز محمدزاده که توسط شبکه حقوق بشر کردستان منتشر شده است
تصویری از عزیز محمدزاده که توسط شبکه حقوق بشر کردستان منتشر شده است

سایت ««شبکه حقوق بشر کردستان» می‌گوید یک کولبر ۲۳ ساله بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی ترکیه، در مناطق مرزی چالدران استان آذربایجان‌غربی کشته شده است.

این سایت روز دوشنبه ۳۱ خرداد ماه نوشت که او در جریان شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی ترکیه به سوی گروهی از کولبران در مناطق مرزی چالدران استان آذربایجان‌غربی، کشته شد.

شبکه حقوق بشر کردستان به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «جسد این کولبر اهل ماکو، به شهر وان ترکیه انتقال یافته و تاکنون به خانواده‌اش تحویل داده نشده است.»

پیش از این صدای آمریکا به نقل از شبکه حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرده بود که، طی روزهای گذشته بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به سوی گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان بانه یک کولبر به نام سعدون احمدی کشته و کولبر دیگر به نام یاسر خسروی،‌ از ناحیه پهلو و شکم به شدت مجروح و یکی از کلیه‌‌های خود را از دست داده است.

از سوی دیگر سایت هه‌نگاو در گزارشی اعلام کرده بود که، در طی سال گذشته میلادی دست‌کم ۲۴۰ کولبر و کاسبکار کرد کشته و یا زخمی شده‌اند که ۵۹ مورد جانشان را از دست داده‌اند؛ گفته می‌شود از این تعداد ۴۹ مورد بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح کشته‌ شده‌اند.

در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری شده‌اند، جان خود را در نقاط مرزی ایران از دست داده‌اند. علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان بسیاری را گرفته است.

مقامات ایران پیشتر گفته‌اند که حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

XS
SM
MD
LG