لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۳

یک کولبر در ایران بر اثر شلیک نیروهای مرزبانی کشته شد


سعدون احمدی، کولبری که جان خود را با شلیک مستقیم نیروهای مرزی از دست داده است
سعدون احمدی، کولبری که جان خود را با شلیک مستقیم نیروهای مرزی از دست داده است

طی روزهای گذشته، بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به سوی گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان بانه یک کولبر کشته و یک کولبر دیگر زخمی شدند.

به گزارش شبکه حقوق بشری هه‌نگاو، روز یکشنبه ۳۰ خرداد یک کولبر به نام سعدون احمدی، اهل شهرستان بانه، در پی شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی واقع در پایگاه «هه‌نگه‌ژال» به سوی دستەای از کولبران جان خود را از دست داده است.

همچنین گفته می‌شود روز شنبه ۲۹ خرداد ماه نیز، کولبر دیگری به نام یاسر خسروی با شلیک مستقیم، نیروهای هنگ مرزی در مرز ننور شهرستان بانه، از پهلو و شکم به شدت مجروح و یکی از کلیه‌‌های خود را از دست داده است.

پیشتر خبرگزاری هه‌نگاو در گزارشی اعلام کرده بود که، در طی سال گذشته میلادی دست‌کم ۲۴۰ کولبر و کاسبکار کرد کشته و یا زخمی شده‌اند که ۵۹ مورد جانشان را از دست داده‌اند؛ گفته می‌شود از این تعداد ۴۹ مورد بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح کشته‌ شده‌اند.

در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری شده‌اند، جان خود را در نقاط مرزی ایران از دست داده‌اند. علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان بسیاری را گرفته است.

مقامات ایران پیشتر گفته‌اند که حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

XS
SM
MD
LG