لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

سکوت کیم جونگ اون در میانه تشدید تنش‌ها از سوی کره شمالی


 آرشیو
آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ کره شمالی فشار نظامی را بر کره جنوبی شدت بخشیده است، اما از کیم جونگ اون، رهبر آن کشور، خبری نیست.

کیم که در سال جاری به ندرت در انظار عمومی دیده شده است، به نظر می رسد خواهر خود را که قدرت روزافزونی یافته مامور نظارت بر طیفی از اقدامات تحریک آمیز علیه سئول کرده است.

کیم یو جونگ، که زمانی صرفا به عنوان دستیار برادرش دیده می شد، از ماه مارس شروع به صدور بیانیه‌هایی از طرف خودش کرده است. او از آن زمان تاکنون به چهره خصمانه‌تر کره شمالی در برابر همسایه جنوبی بدل شده است.

کره شمالی هفته پیش اعلام کرد تمام کانال های تماس رسمی با همسایه جنوبی را قطع خواهد کرد. پیونگ یانگ روز سه شنبه با استفاده از مواد منفجره ساختمان سفارت بین دو کره در شمال مرز را منفجر کرد. یک روز بعد کره شمالی اعلام کرد نیروهای نظامی اش را دوباره در مجاورت مرز مستقر کرده و رزمایش هایش را از سر می گیرد.

نقش کیم یو جونگ در نظارت بر اقدامات تحریک آمیز از امکان یک تحرک تازه در هرم قدرت در کره شمالی حکایت دارد و به نظر می رسد او نقش نفر دوم در رهبری آن کشور را برعهده گرفته است.

مطرح شدن کیم یو جونگ در شرایطی رخ می دهد که شایعات تائید نشده ای درباره سلامت کیم جونگ اون پس از غیبتی سه هفته ای در ماه آوریل و مه شنیده می شود.

این احتمال هم وجود دارد که کیم از این طریق می کوشد برای خود امکان انعطاف پذیری را در آینده حفظ کند.

بعضی کارشناسان می گویند کیم یو جونگ از این طریق می کوشد جایگاه خود را در میان نظامیان کشورش محکم کند.

XS
SM
MD
LG