لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

تشکل‌های رسانه‌ای ایران خواستار «بایکوت خبری» سازمان محیط زیست شدند


مهشید کریمی و ریحانه یاسینی، خبرنگاران ایرنا و ایسنا در اثر واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران کشته شدند
مهشید کریمی و ریحانه یاسینی، خبرنگاران ایرنا و ایسنا در اثر واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران کشته شدند

تشکل‌های رسانه‌ای در بیانیه‌ای مشترک، خواستار رسیدگی به علل حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران، انتشار عمومی گزارش آن همراه با عذرخواهی، و برخورد با مسببان حادثه شدند و اعلام کردند تا وقتی این خواسته‌ها برآورده نشود، انعکاس «اخبار مثبت» سازمان حفاظت محیط زیست را در رسانه‌ها متوقف می‌کنند.

به گزارش ایسنا، «انجمن مدیران روزنامه‌های غیردولتی، انجمن مدیران رسانه‌های کشور، انجمن مدیران نشریات ایران، انجمن مدیران نشریات تخصصی کشاورزی، و انجمن مدیران رسانه‌های ورزشی» در این بیانیه مشترک، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته‌اند مطالبات «اهالی رسانه» را درخصوص این حادثه به‌طور جدی پی‌گیری کند و تدابیری برای «جلوگیری از تکرار این قبیل حوادث تلخ برای جامعه خبری» بیاندیشد.

به گزارش صدای آمریکا به نقل از رسانه‌های ایران، پیش از این، عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست در ایران درباره واژگون شدن اتوبوس خبرنگاران اعزامی از تهران به آذربایجان غربی در منطقه «بیگم قلعه» پیرانشهر که طی آن دو خبرنگار کشته شدند، گفت: «چه باید کرد؟ اتفاقی است که افتاده است!» اتوبوس خبرنگاران محیط زیست برای «مهمانان VIP در ارومیه» مورد استفاده قرار می‌گرفته و «اگر رئیس جمهوری یا معاون اول» هم برای بازدید می‌رفتند از آن اتوبوس استفاده می‌شد.

پیشتر، هادی امیدوار، فرمانده پلیس راه ایران گفته بود اتوبوس واژگون شده که در روز حادثه به پلیس راه مراجعه کرده بود «فاقد صورت وضعیت» بوده و به پلیس راه اطلاع نداده بودند که مسافران آن چه ‌کسانی هستند. اگر می‌دانستیم مسافران چه کسانی هستند، حتما اتوبوس مناسبی انتخاب می‌کردیم و برای آنها اسکورت می‌گذاشتیم.

اتوبوس حامل بیش از ۲۰ خبرنگار از رسانه‌ها ایران به همراه برخی از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست که روز چهارشنبه ۲ تیر ماه از بازدید دریاچه ارومیه باز می‌گشتند، واژگون شد. در این سانحه دو خبرنگار جان باختند و ۲۱ سرنشین دیگر این اتوبوس که زخمی شده بودند به بیمارستان منتقل شدند.

XS
SM
MD
LG