لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

موفقیت دو واکسن آمریکایی دیگر؛ واکسن‌های «نوواوکس» و «جانسون اند جانسون» به دریافت مجوز اضطراری نزدیکتر شدند


دو شرکن «نوواوکس» و «جانسون اند جانسون» به دریافت مجوز اضطراری نزدیک شدند
دو شرکن «نوواوکس» و «جانسون اند جانسون» به دریافت مجوز اضطراری نزدیک شدند

شرکت بیوتکنولوژی «نواوکس» در ایالت مریلند آمریکا اعلام کرد واکسن در دست تهیه این شرکت در آزمایش‌های بالینی فاز سوم، که در بریتانیا انجام شده است، ۸۹ درصد اثربخشی نشان داده است.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، آزمایش‌ها همچنین نشان داده است که واکسن «نواوکس» در مقابل گونه جدید ویروس کرونا در بریتانیا، ۸۵.۶ درصد مؤثر بوده است. اما آزمایش‌های بالینی فاز دوم جداگانه‌ای در آفریقای جنوبی نشان داده است که این واکسن نسبت به گونه جدیدی که در این کشور پخش شده است اثربخشی به مراتب کمتری داشته است.

از سوی دیگر به گزارش اسوشیتدپرس، شرکت «جانسون اند جانسون» می‌گوید واکسنش تنها با یک تزریق نیز در مقابل کووید-۱۹ از فرد محافظت کند. این مقدار اگرچه به اندازه محافظتی که واکسن‌های رقبای این شرکت، یعنی «فایزر» و «مدرنا»، با دو دز خود ایجاد می‌کنند نیست، اما همچنان قابل توجه است.

شرکت «جانسون اند جانسون» روز جمعه گفت که واکسنش در آمریکا و هفت کشور دیگر با یک تزریق توانسته است ۶۶ درصد از بیماری کووید-۱۹ با وخامت متوسط تا شدید پیشگیری کند اما در مقابل بروز علائم جدی‌تر بیماری، ۸۵ درصد مؤثر بوده است.

اثر بخشی این واکسن از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت بوده است و به نظر می‌رسد در آمریکا مؤثرتر بوده است و توانسته ۷۲ درصد اثربخش باشد. در مقابل، این واکسن در آفریقای جنوبی که با ویروس جهش‌یافته کرونا دست به گریبان است ۵۷ درصد اثربخشی داشته است.

این شرکت طی هفته آینده برای دریافت مجوز استفاده اضطراری در آمریکا تقاضا می‌دهد و انتظار می‌رود تا ماه ژوئن، ۱‍۰۰ میلیون دز در اختیار آمریکا قرار دهد.

XS
SM
MD
LG