لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

آمریکا و روسیه بیانیه مشترکی را درباره همکاری در زمینه چالش‌های اقلیمی منتشر کردند


جان کری، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور اقلیمی
جان کری، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور اقلیمی

جان کری، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور اقلیمی، و روسلان ادلگریف، همتای روسی او، روز جمعه پانزدهم ژوئیه با انتشار یک بیانیه مشترک بر فوری و جدی بودن موضوع رسیدگی به چالش‌های فزاینده آب و هوایی تأکید کردند.

در این بیانیه آمده است که آنها به اجرای توافقنامه پاریس و اهداف آن، از جمله انتشار صفر خالص و افزایش ترسیب کربن توسط جنگل‌ها و سایر اکوسیستم‌ها متعهد هستند. آنها همچنین گفته‌اند که با یکدیگر و با دیگران همکاری خواهند کرد تا کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در گلاسگو و همچنین نشست سران کشورهای گروه بیست نیز با موفقیت در راستای دستیابی به این اهداف گام بردارند.

علاوه بر این، آنها در مورد مسائل آب و هوایی در قطب شمال نیز همکاری خواهند کرد.

بیانیه مشترک آمریکا و روسیه به طیف گسترده‌ای از مسائل آب و هوایی که دو کشور در آن زمینه همکاری خواهند کرد - از جمله نظارت ماهواره‌ای بر میزان انتشار و حذف گازهای گلخانه ای، بهره‌وری انرژی، راه‌کارهای مبتنی بر طبیعت، و ارتقای استراتژی‌های درازمدت تحت توافق‌نامه پاریس - اشاره کرده است.

جان کری ارشدترین مقام دولت بایدن است که از روسیه دیدار می‌کند.

آقای کری به سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، نیز گفت که واشنگتن قصد دارد پیش از برگزاری کنفرانس تغییر آب و هوایی سازمان ملل متحد در گلاسگو در اواخر سال جاری، در این رابطه با مسکو همکاری کند.

XS
SM
MD
LG