لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۵

اجلاس «روز زمین» پرزیدنت بایدن با سران جهان؛ بازگشت آمریکا به عرصه مبارزه با تغییرات اقلیمی


مجسمه کره زمین با پس زمینه کارخانه کاغذسازی «وست‌راک» - تاکوما، واشینگتن (عکس از آرشیو)
مجسمه کره زمین با پس زمینه کارخانه کاغذسازی «وست‌راک» - تاکوما، واشینگتن (عکس از آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در روزهای ۲۲ و ۲۳ آوریل میزبان یک اجلاس مجازی پیرامون تغییرات آب و هوا با شرکت ده‌ها تن از رهبران جهان خواهد بود.

دیوید وسکو، مدیر طرح بین‌المللی آب و هوا در مؤسسه منابع جهانی، که یک گروه تحقیق و هوادار حفاظت محیط زیست مستقر در واشنگتن است، گفت، پس از چهار سال بی توجهی به این مسئله تحت دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، این اجلاس «فرصتی برای بازگشت ایالات متحده آمریکا به صحنه خواهد بود تا نشان دهد که تغیرات آب و هوایی را جدی می‌گیرد.»

کاخ سفید اعلام کرد که پیش از این اجلاس، هدف «بلند پروازانه» خود برای کاهش گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ را اعلام خواهد کرد.

نیتن هولتمن، مدیر مرکز پایایی جهانی دانشگاه مریلند، می گوید، مدافعان محیط زیست خواستار یک کاهش ۵۰ درصدی از سطح گازهای گلخانه‌ای سال ۲۰۰۵ هستند، که هدفی «بسیار بلند پروازانه، ولی هنوز قابل دستیابی» است.

و این امر به سایر کشورهایی که در آلودگی آب و هوا در جهان نقش اصلی دارند، نشان می دهد کشوری که بیشترین تاثیر فزاینده بر گرمایش زمین را دارد، آماده عمل است.

آقای وسکو گفت: «قطعاً چین منتظر است که ببیند آمریکا چه کاری انجام می دهد.» وی افزود: «ما می دانیم که برخی دیگر از کشورها - ژاپن، کره جنوبی، کانادا، هند - منتظر هستند که ببینند آمریکا این کار را چگونه انجام خواهد داد.»

XS
SM
MD
LG