لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

جو بایدن: امروز بیش از هر روز به اعلام استقلال از ویروس کشنده نزدیکتر شده‌ایم


President Joe Biden speaks with an attendee during an Independence Day celebration on the South Lawn of the White House, Sunday, July 4, 2021, in Washington. (AP Photo/Patrick Semansky)
President Joe Biden speaks with an attendee during an Independence Day celebration on the South Lawn of the White House, Sunday, July 4, 2021, in Washington. (AP Photo/Patrick Semansky)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی به مناسبت سالروز استقلال ایالات متحده بار دیگر از شهروندانی که هنوز واکسینه نشده‌اند خواست واکسن بزنند و افزود، آمریکا به اعلام استقلال از یک ویروس مرگبار، بیش از هر زمان دیگری نزدیک‌تر شده است.

جو بایدن، روز یکشنبه ۱۳ تیر در مراسم گرامیداشت سپری شدن نزدیک به دو قرن و نیم از استقلال آمریکا در مراسمی در فضای باز کاخ سفید با اشاره به واکسیناسیون حدود نیمی از جمعیت کشور، از افرادی که تاکنون واکسینه نشدند خواست که هرچه زودتر خود را در برابر کووید- ۱۹ ایمن سازند.

رئیس جمهور آمریکا در این مراسم گفت: «۲۴۵ سال پیش ما از پادشاهی در دوردست اعلام استقلال کردیم. امروز ما بیش از هر روز دیگر به اعلام استقلال از یک ویروس کشنده نزدیک شده‌ایم. این به معنی پایان نبرد علیه کووید-۱۹ نیست. ما هنوز کارهای زیادی باید انجام دهیم. همانگونه که اعلام استقلال در سال هزار و هفتصد و هفتاد و شش فراخوانی برای اقدام و نه اعلام پیروزی و رضایتمندی از پایان کار بود، امروز نیز چنین است. همان دلایل برای اقدام همچنان پابرجاست.»

روز یکشنبه جو بایدن و بانوی اول در فضای سبز کاخ سفید میزبان حدود هزار تن مدعو از کادر درمانی و امداد خط مقدم مقابله با ویروس کرونا و همچنین نیروهای مسلح و خانواده‌های آنها بود.

بر اساس اطلاعات موجود، ویروس کرونا تاکنون جان بیش از ششصد هزار تن را در آمریکا گرفته است.

جو بایدن در سخنانی به مناسبت سالروز استقلال آمریکا گفت: «ما همه از ظهور گونه دلتا که گونه قدرتمندی است با خبریم. بهترین دفاع در برابر این گونه ویروس، واکسیناسیون است. هموطنانم، میهن دوستانه ترین اقدام واکسیناسیون است، بنابراین اگر تاکنون واکسینه نشدید به خاطر خودتان، عزیزانتان، جامعه و کشورتان این کار را انجام دهید.»

آقای بایدن انتظار داشت تا روز استقلال هفتاد درصد بزرگسالان کشور حداقل یک دز واکسن زده باشند ولی به رغم سهولت دسترسی به انواع واکسن در کشور، این انتظار تا روز یکشنبه از ۶۷ درصد فراتر نرفت.

دولت بایدن قول داده است برای کمک به مقابله جهانی با این ویروس صدها میلیون دز واکسن را تا نیمه سال آتی در اختیار کشورهای کم در آمد قرار دهد.

یکشنبه شب آسمان شهرهای بزرگ مانند، واشنگتن، نیویورک، فیلادلفیا با آتشبازی نور باران شد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG