لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

کاخ سفید: آمریکا ۵۰۰ میلیون دز واکسن فایزر میان کشورهای کم درآمد توزیع می‌کند


رییس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۲۰ خرداد با نخست وزیر بریتانیا که کشورش میزبان سران کشورهای گروه هفت است دیدار کرد
رییس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۲۰ خرداد با نخست وزیر بریتانیا که کشورش میزبان سران کشورهای گروه هفت است دیدار کرد

ایالات متحده تصمیم گرفته است صدها میلیون دز واکسن کرونا ساخت شرکت فایزر را خریداری کرده و به رایگان میان کشورهای نیازمند، توزیع کند.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۲۰ خرداد جهان را از تصمیم دولتش برای خرید ۵۰۰ میلیون دوز واکسن ضد کووید-۱۹ از شرکت داورسازی فایزر و توزیع رایگان آن در میان ۹۲ کشور کم درآمد و کشورهای عضو اتحادیه آفریقا آگاه خواهد کرد.

آقای بایدن در این روز همچنین با نخست وزیر بریتانیا، که کشورش میزبان سران کشورهای گروه هفت است، دیدار کرد.

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر این که سیاست دولتش بازگشت به عرصه جهانی است افزود در این چارچوب، همکاری با متحدان در اروپا برای بسط دموکراسی و مقابله با حاکمیت های تمامیت خواه در اولویت قرار دارد.

او به ضرورت همکاری چند جانبه برای مقابله با همه گیری کووید-۱۹ اشاره کرد و گفت: «ما نه تنها در خانه، بلکه باید در همه جای جهان همه گیری کووید-۱۹ را پایان دهیم. هیچ دیواری آن قدر بلند نیست که بتواند ما را در برابر این همه‌گیری یا هر تهدید بیولوژیکی در آینده ایمن نگاه دارد. برای جلوگیری از این تهدیدها نیاز به اقدام هماهنگ شده چند جانبه است.»

جو بایدن همچنین گفت طی دیدارش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، او را به برقراری روابط با ثبات که در خدمت حل مشکلات جهان باشد دعوت خواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا گفت: «ما به دنبال درگیری با روسیه نیستیم. ما به دنبال روابط با ثبات و قابل پیش بینی هستیم. دو کشور مسوولیت بزرگی برای تضمین ثبات راهبردی و کنترل عدم اشاعه تسلیحات اتمی در جهان دارند. من این مسوولیت را جدی می گیرم و صریحا گفته ام که آمریکا پاسخی متناسب و معنادار به فعالیتهای مخرب روسیه خواهد داد. ما پیشتر به صورت عملی نشان دادیم که نقض حق حاکمیت کشورهای مردم سالار چه در ایالات متحده، چه در اروپا و دیگر نقاط جهان با تبعاتی همراه خواهد بود.»

قرار است جو بایدن پس از اجلاس گروه هفت و پیش از دیدار با آقای پوتین، با سران کشورهای ناتو در مقر این پیمان نظامی در بروکسل دیدار کند.

استقبال از طرح آمریکا برای توزیع رایگان میلیون‌ها دز واکسن در جهان

مقامات و کارشناسان بهداشتی سراسر جهان از طرح ایالات متحده برای خرید و اهدای ۵۰۰ میلیون واکسن فایزر به کشورهای در حال توسعه استقبال کردند. هرچند هنوز نکات مبهم و تردیدهایی در این رابطه باقی است.

از جمله ابهاماتی که در رابطه با به اشتراک گذاشتن واکسن با کشورهای در حال توسعه وجود دارد زمان اهدای آنها به ویژه به کشورهایی است که با موج‌های جدید کشنده روبرو شده‌اند. در عین حال مشخص نشده است که چه تعداد از کشورهای ثروتمند دیگر از آمریکا پیروی خواهند کرد و واکسن‌های خود را با کشورهای نیازمند سهیم خواهند شد.

رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آفریقا، وعده دولت بایدن برای به اشتراک گذاری واکسن فایزر را به ویژه در زمانی که ایت قاره با افزایش شمار مبتلایان روبرو است «دلیل روشنی برای جشن گرفتن» و «کمی بزرگ» خواند.

به گفته کاخ سفید، آمریکا با برنامه «کواکس» سازمان بهداشت جهانی همکاری خواهد کرد تا ۲۰۰ میلیون دز واکسن - که برای محافظت کامل از ۱۰۰ میلیون نفر کافی است – را امسال میان کشورها قسمت کند.

از طرفی یکی از مهمترین چالش‌های پیش رو، کمبود امکانات برای داشتن زنجیره سرد - که لازمه نگهداری از واکسن‌های فایزر است - در کشورهایی است که زیرساخت‌های بهداشتی محکمی ندارند.

همچنین برخی از کارشناسان بهداشتی معتقدند کشورهایی مانند اوگاندا که ظرفیت مراقبت‌های ویژه‌اش پر شده است در همین لحظه به واکسن احتیاج دارند و فرصتی برای تأمل نیست.

XS
SM
MD
LG