لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

دیپلمات‌های پنج کشور در وین به مذاکرات احیای برجام ادامه دادند


دیپلمات ها در محل مذاکرات وین - ۱۱ اردیبهشت
دیپلمات ها در محل مذاکرات وین - ۱۱ اردیبهشت

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دیپلمات‌های ارشد چین، آلمان، فرانسه، روسیه، و بریتانیا روز شنبه ۱۱ اردیبهشت به مذاکرات با هدف بازگرداندن آمریکا و ایران به توافق هسته‌ای برجام ادامه دادند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، می‌خواهد که واشنگتن را به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران بازگردادند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، این کشور را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم های سختی را به اجرا گذاشت. ایران نیز با افزایش فعالیت‌های هسته‌ای خود، تعهداتش را زیر پا گذاشت.

در گفتگوهای وین، آمریکا با ایران مذاکرات مستقیم ندارد و دیپلمات‌های کشورهای دیگر به عنوان میانجی میان دو طرف عمل می‌کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، طبق اطلاعاتی که مسئولان فعلی و گذشته آمریکایی و افراد آگاه داده اند، دولت بایدن در نظر دارند بخشی از سخت ترین تحریم های دوران ترامپ علیه ایران را بردارد تا ایران خود را با تعهدات توافق هسته ای مطابقت دهد.

پیش از آغاز مذاکرات اصلی، میخائیل اولیانوف، نماینده ارشد روسیه، گفت که اعضای برجام با هیئت آمریکایی گفتگو کردند، اما هیئت ایرانی آماده دیدار با دیپلمات های آمریکایی نبود. او در توئیتر نوشت که شرکت کنندگان در برجام برای برقراری کامل این توافق با هئیت آمریکایی در وین مشورت های غیررسمی داشتند.

آمریکا می گوید از ایده مذاکرات مستقیم با ایران استقبال می کند. مذاکرات غیرمستقیم می تواند سرعت گفتگوها را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG