لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

نخست وزیر ژاپن پس از یک سال کناره‌گیری می‌کند


یوشیهیده سوگا
یوشیهیده سوگا

یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن، روز جمعه با اعلام انصراف خود از شرکت در رأی‌گیری برای گزینش رهبر حزب حاکم، از تصمیم خود برای کناره‌گیری از مقام نخست وزیری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به این ترتیب رقابت برای تصاحب سمت نخست وزیری سومین اقتصاد بزرگ جهان آغاز شد.

این‌ خبر شوک‌آور در حالی اعلام شد که تنها یک سال از نخست وزیری یوشیهیده سوگا می‌گذرد و میزان محبوبیت او، به دلیل ناکامی دولت در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا، به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

احتمال می‌رود که این، آغازگر دوره‌ای دیگر از بی‌ثباتی سیاسی در ژاپن باشد. پیش از تصدی طولانی‌مدت سمت نخست‌وزیری توسط شینزو آبه، ژاپن توسط نخست وزیرانی اداره می‌شد که دولت‌های آنها دوام زیادی نداشت.

یوشیهیده سوگا در جریان یک کنفرانس خبری گفت که در یک سال گذشته با تمام توان با مشکلات مختلف مبارزه کرده است، و اولویت دولت مقابله با همه‌گیری کرونا بوده است.

او در ادامه افزود که شرکت در مبارزات انتخاباتی و مدیریت بحران کرونا به طور همزمان به «انرژی عظیمی» احتیاج دارد، و او به این‌ نتیجه رسیده است که باید یکی را انتخاب کند.

کناره‌گیری یوشیهیده سوگا برای بسیاری از اعضای حزب حاکم لیبرال دموکرات نیز غیرمنتظره بود. انتخابات برای گزینش رهبر جدید حزب ۲۹ سپتامبر برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG