لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

ژاپن از شناسایی یک مورد دیگر آلودگی در واکسن‌های «مدرنا» خبر داد


ژاپن برای چهارمین بار طی یک هفته در واکسن‌های مدرنا آلودگی پیدا کرد
ژاپن برای چهارمین بار طی یک هفته در واکسن‌های مدرنا آلودگی پیدا کرد

شرکت آمریکایی «مدرنا» و شرکت «تاکدا»، توزیع‌کننده واکسن مدرنا در ژاپن، روز چهارشنبه پس از انجام تحقیقات برای یافتن آلاینده‌های فولاد ضد زنگ در برخی ویال‌های واکسن اعلام کردند که به همراه مقامات ژاپنی، در حال تلاش برای خارج کردن سه بسته واکسن آلوده از چرخه مصرف هستند.

مقامات ژاپنی، هفته گذشته پس از اطلاع یافتن از موضوع آلودگی در واکسن‌های مدرنا، استفاده از بسته آلوده واکسن‌ را که شامل ۱.۶۳ میلیون دز بود متوقف کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت بهداشت ژاپن روز چهارشنبه بر اساس اطلاعات به دست آمده از تحقیقات شرکت‌های مسئول‌ اعلام کرد که ذرات فولاد ضد زنگ پیدا شده در واکسن‌های آلوده خطری برای سلامتی ندارند.

مدرنا تحقیقات خود را با همکاری شرکت تاکدا و تولیدکننده اسپانیایی «راوی»، که مسئول اداره کارخانه‌ای است که آلودگی در آن‌جا رخ داده است، انجام داد. شرکت مدرنا گفت آلودگی از فولاد ضد زنگ احتمالا در پروسه تولید رخ داده است. مدرنا و تاکدا در بیانیه مشترکی گفتند محتمل‌ترین علت آلودگی مربوط به اصطکاک میان دو قطعه فلز در ماشین‌آلات است که درپوش‌ها را روی ویال واکسن‌ها قرار می‌دهد.

در بیانیه مشترک مدرنا و تاکدا آمده است که فولاد ضد زنگ به طور معمول در دریچه‌های مصنوعی قلب ‌و بخیه استفاده می‌شود و انتظار نمی‌رود تزریق ذرات شناسایی شده در واکسن‌ها، خطر پزشکی داشته باشد.

موضوع آلودگی پس از آن مورد توجه بیشتر قرار گرفت که وزارت بهداشت ژاپن اعلام کرد دو مرد ۳۸ و ۳۰ ساله در ماه اوت، تنها چند روز پس از دریافت دزهای دوم مدرنا از بسته‌های آلوده‌ای که بعدا از چرخه خارج شد، جان خود را از دست دادند. تحقیقات در‌ مورد علت مرگ آنها ادامه دارد.

در بیانیه شرکت‌های مدرنا و تاکدا تأکید شده است که مدرکی مبنی بر این که مرگی بر اثر تزریق واکسن‌های آلوده رخ داده باشد در دست نیست و رابطه مرگ و واکسن آلوده، در حال حاضر تصادفی تلقی می‌شود.

حدود ۵۰۰ هزار نفر با استفاده از این سه بسته واکسن، واکسینه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG