لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۶

سفارت آمریکا در اسرائيل: شماری از شهروندان آمریکایی در میان قربانیان فاجعه «کوه مرون» هستند


عزاداران در اسرائيل - ۱۰ اردیبهشت
عزاداران در اسرائيل - ۱۰ اردیبهشت

در میان ده‌ها نفری که بر اثر ازدحام جمعیت در یک مراسم مذهبی در اسرائيل زیر دست و پا کشته و زخمی شدند، شهروندان آمریکایی نیز وجود دارند.

به گزارش رویترز، سفارت آمریکا در اسرائيل روز شنبه ۱۱ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما می‌توانیم تأیید کنیم که چندین شهروند آمریکایی در میان جان‌باختگان بوده‌اند.»

در پی این رویداد که بزرگترین فاجعه انسانی در اسرائيل یاد شده است، انتقادها از عملکرد مسئولان نیز افزایش یافته است.

در جریان مراسم مذهبی یهودیان ارتدکس در شمال اسرائيل دست کم ۴۵ نفر در بر اثر فشار و ازدحام جمعیت زیر دست و پا جان باختند. آنها برای عبادت به منطقه مقدس «کوه مرون» رفته بودند. برخی تصاویر نشان می دهند در حالی که صدها نفر از عبادت کنندگان می خواستند در یک مسیر باریک حرکت کنند، شماری از قربانیان به پایین پرت شده بودند. علت اصلی این فاجعه هنوز رسما اعلام نشده است.

رسانه های ایالات متحده هویت چندین تن از قربانیان، از جمله یک شهروند ۱۹ ساله آمریکایی، را شناسایی کرده‌اند. حوادثی این چنین در مراسم های مذهبی مختلفی رخ داده است. مقامات اسرائيل هنوز مشغول بررسی شناسایی هویت قربانیان هستند.

وزارت خارجه اسرائيل روز جمعه گفت کنسولگری این کشور در نیویورک با خانواده چهار نفر از قربانیان در تماس بوده و سفارت اسرائیل در آرژانتین نیز با خانواده یک نفر تماس داشته است.

XS
SM
MD
LG