لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

جان باختن ده‌ها تن بر اثر ازدحام جمعیت در یک مراسم مذهبی در اسرائیل؛ نتانیاهو یکشنبه را «روز عزای ملی» اعلام کرد


 جسد یکی از قربانیان حادثه - ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
جسد یکی از قربانیان حادثه - ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

در جریان یک مراسم مذهبی یهودیان ارتدکس در شمال اسرائيل ده‌ها نفر در بر اثر فشار و ازدحام جمعیت زیر دست و پا مانده و جان باختند. آنها برای عبادت به منطقه مقدس «کوه مرون» رفته بودند.

به گزارش سی.ان.ان، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در بازدیدی از منطقه گفت این یکی از بدترین فجایع در تاریخ اسرائيل بوده است.

به گفته وزارت بهداشت اسرائيل، ‌این حادثه که در زمان جشن مراسم مذهبی «لاگ بعومر» و در نخستین ساعات روز جمعه ۱۰ اردیبهشت رخ داد، تاکنون ۴۵ کشته بر جای گذاشته است.

نتانیاهو، روز یکشنبه را «روز عزای ملی» اعلام کرد. او گفت هنوز «بخش بزرگی» از قربانیان شناسایی نشده‌اند. نخست وزیر اسرائيل از مردم خواست از پخش شایعات در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند؛ چرا که به گفته او این امر باعث ناراحتی خانواده قربانیان می‌شود.

در همین حال، دفتر نخست وزیر اسرائيل اعلام کرد که روز جمعه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در تماسی با بنیامین نتانیاهو، کشته شدن شهروندان اسرائيلی را تسلیت گفت. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در همین روز اعلام کرد که در تماس با همتای اسرائيلی خود، تراژدی در کوه مرون را تسلیت گفته است.

XS
SM
MD
LG