لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۶

ارتش اسرائیل می‌گوید موشک شلیک شده از سوریه «به سوی یک هدف یا منطقه خاص» پرتاب نشده بود


نیروهای اسرائيلی در حال بررسی محلی که موشک سوری در آن منفجر شد - ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
نیروهای اسرائيلی در حال بررسی محلی که موشک سوری در آن منفجر شد - ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

اسرائیل روز پنجشنبه ۲ اردیبهشت اعلام کرد موشکی که در جنوب اسرائيل منفجر شد، یک موشک ضدهوایی بود و از سوریه به قصد هدف قرار دادن یک هواپیمای اسرائیلی شلیک شده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی ارتش اسرائيل گفت که این موشک سوری زمین به هوا از نوع «اس‌اِی-۵» بود.

او گفت این موشک که یک هواپیمای اسرائیلی را نشانه رفته بود، از بالای هدف خود عبور کرد و به نزدیکی منطقه نیروگاه هسته‌ای دیمونا، واقع در حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب مرز سوریه، رسید.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائيل، موشک پرتاب شده به راکتور برخورد نکرد و حدود ۳۰ کیلومتر دورتر از آن منفجر شد. این حادثه باعث به صدا در آمدن آژیر هشدار در نزدیکی نیروگاه هسته ای دیمونا در اسرائيل شد و حمله هوایی اسرائيل به سوریه را در پی داشت.

به گزارش رویترز، در همین حال بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، در مورد حادثه روز پنجشنبه گفت که این موشک ضدهوایی از سوریه و در جریان یک حمله اسرائیل به «تجهیزاتی که می‌توانستند برای اجرای یک حمله احتمالی علیه اسرائیل استفاده شوند» شلیک شده بود.

گانتس با اشاره به تلاش ناموفق سامانه‌های پدافند موشکی اسرائیل در رهگیری این موشک «اس‌اِی‌-۵» گفت که تحقیقات درباره این حادثه ادامه خواهد داشت.

به گفته منابع امنیتی اسرائیل این موشک در هوا منفجر شد.

در همین حال حساب توییتر «ارتش دفاعی اسرائیل به فارسی» با انتشار یک رشته توییت برای روشن کردن «زنجیره واقعی وقایع»،‌ نوشت که موشک مذکور «به سوی یک هدف یا منطقه خاص در داخل اسرائیل پرتاب نشده» بود.

از سوی دیگر آژانس خبری دولتی سوریه گفت که سامانه پدافند هوایی آن کشور موشک‌های اسرائیلی را در حومه دمشق رهگیری و «بیشتر آنها را سرنگون»‌ کرده است.

XS
SM
MD
LG