لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

یک گروه ردیابی نفتکش‌ها: ایران چهار نفتکش حامل سه میلیون بشکه نفت به سمت سوریه فرستاده است


نفتکش ایرانی آدریان دریا۱ - آرشیو
نفتکش ایرانی آدریان دریا۱ - آرشیو

شبکه فاکس نیوز آمریکا به نقل از یک گروه اطلاعاتی غیرنظامی ردیابی نفتکش ها می گوید که ایران چهار نفتکش راهی سوریه کرده است که در مجموع، حامل ۳ میلیون بشکه نفت هستند.

به نوشته فاکس نیوز در روز سه شنبه ۱۷ فروردین، ایران با این اقدام تحریم های آمریکا را نقض می کند. فاکس می نویسد که محموله این نفتکش ها راهی پالایشگاه بانیاس است که در نزدیکی سواحل مدیترانه قرار دارد.

تصویری ماهواره ای که دو روز قبل گرفته شده است، نفتکش ها را نشان می دهد. یکی از این نفتکش ها آرمان ۱۱۴ نام دارد که پیشتر آدریان دریا۱ نام داشت و در تابستان ۲۰۱۹ کانون اختلاف آمریکا و ایران بود. دولت ترامپ این نفتکش را پس از انتقال نفت به سوریه، در اوت ۲۰۱۹ تحریم کرد.

به نوشته فاکس نیوز، سوریه با کمبود نفت دست به گریبان بوده و عمدتا به کمک های ایران وابسته بوده است. اما با افزایش فشار تحریم ها روی هر دو کشور، کمبود نفت سوریه، به گفته فاکس نیوز، به یک بحران تبدیل شده است و منجر به قطعی های برق و سهمیه بندی بنزین شده است.

به گفته تحلیلگران، وقتی نفتکش ها به سوریه برسد، این کشور برای سه هفته نفت خواهد داشت.

سمیر مدنی، از بنیانگذاران «تنکر ترکرز» که یک گروه غیرنظامی ردیابی نفتکش ها است، به فاکس نیوز گفته است که در حال حاضر یکی از چهار نفتکش ایرانی حامل نفت خام کانال سوئز را پیموده است.

گزارش شده یکی دیگر از نفتکش ها به نام رومینا نیز سیستم ردیاب خود را خاموش کرده است تا شناسایی نشود، اقدامی که به نوشته فاکس نیوز، نفتکش های ایرانی به طور معمول آن را انجام می دهند.

XS
SM
MD
LG