لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

قطع برق از سوی ایران باعث نگرانی وقوع اعتراضات در عراق شده است


کارگر وزارت برق عراق در بصره - آرشیو
کارگر وزارت برق عراق در بصره - آرشیو

قطع برق ارسالی ایران به عراق، نگرانی‌هایی را از احتمال اعتراضات مردمی در این کشور پدید آورده است. این در شرایطی است که ماجد مهدی حنتوش، وزیر نیروی عراق، نیز روز دوشنبه استعفا داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از اینکه دولت عراق موفق به پرداخت بدهی‌های معوقه خود نشد، ایران که خود با کمبود منابع مالی مواجه است، ارسال برق به این کشور را متوقف کرد. ایران، عراق را تحت فشار گذاشته است تا پول برق را پبردازد. این قطع برق در شرایطی صورت می‌گیرد که ماههای گرم تابستان فرا رسیده است، و انتخابات سراسری عراق نزدیک‌تر می‌شود.

ماجد مهدی حنتوش، وزیر نیروی عراق، به دلیل خاموشی‌‌های مکرر برق و با فشارهای سیاسی و مردمی در کشور استعفا داد. استان‌های جنوبی عراق که گرمای هوا در فصل تابستان به طور متوسط به پنجاه درجه سانتی‌گراد می‌رسد، به دلیل گرمای شدید ساعات کار را کوتاه می‌کنند.

وابستگی عراق به واردات انرژی از ایران، عواقب ژئوپولتیکی نیز دارد که‌ منشا تنش مداوم با آمریکا بوده است. واشنگتن با ارائه معافیت‌های متوالی تحریمی، امکان ادامه واردات انرژی از ایران را با این شرط فراهم کرده است که عراق اقداماتی را برای کاهش این وابستگی انجام دهد.

شرایط کنونی برای دولت عراق بسیار حساس است، چرا که در گذشته قطع برق به اعتراضات خشونت‌آمیزی به ویژه در جنوب این کشور منجر شده است. انتخابات سراسری عراق قرار است دهم اکتبر برگزار شود، و نخستین انتخاباتی است که از هنگام اعتراضات گسترده ضد دولتی سال ۲۰۱۹ در این کشور برگزار می‌شود.

واردات گاز و برق از ایران، معمولا یک سوم انرژی مورد نیاز عراق را تأمین می‌کند.

XS
SM
MD
LG