لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

هم‌زمان با مصرف کم سابقه برق در ایران، مقام ایرانی می‌گوید «داعش» خط انتقال برق به عراق را منفجر کرد


فروشگاه ژنراتور در عراق - آرشیو
فروشگاه ژنراتور در عراق - آرشیو

سخنگوی صنعت برق ایران می‌گوید که به دنبال انفجار در یک خط انتقال برق ایران به عراق در استان دیالی آن کشور، صادرات برق به عراق از طریق این خط به صفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، روز پنجشنبه ۲۷ خرداد ضمن اعلام این خبر، «داعش» را مسئول این حمله دانست و گفت که راه اندازی مجدد این خط انتقال برق به عهده عراق است. در این گزارش سندی برای این گفته او ارائه نشده است.

وی گفت که به تاسیسات مرتبط با این خط انتقال برق که در خاک ایران واقع شده، آسیبی وارد نشده است.

خبر وقوع انفجار در حالی منتشر شده است که روز چهارشنبه نیز میزان تقاضا برای مصرف برق در ایران به رقم کم سابقه ۵۹ هزار مگاوات در روز رسید. این رقم پنج هزار مگاوات بیشتر از ظرفیت کل نیروگاه‌های تولید برق در ایران است.

ناتوانی وزارت نیرو ایران در تامین برق مورد نیاز مصرف کنندگان باعث خاموشی و قطع برق مصرف‌کنندگان خانگی و تجاری شده است.

عدم سرمایه گذاری کافی در نوسازی و گسترش صنعت برق، در کنار استخراج «مخفیانه» رمزارز با برق رایگان شهرک های صنعتی، از مهمترین دلایلی عنوان شده که به بحران قطع مکرر برق در نقاط مختلف ایران دامن زده است.

سخنگوی صنعت برق ایران روز چهارشنبه گفت در یکسال گذشته «حدود ۱۸۵ هزار دستگاه غیرمجاز رمز ارز شناسایی شده است که مصرف برق آنها معادل ۵۴۴ مگاوات بود.»

صدای آمریکا پیش از این در گزارش هایی به وجود رد پای سپاه پاسداران و همچنین شرکت‌های چینی در مصرف برق ایران برای استخراج رمزارزها اشاره کرده است.

XS
SM
MD
LG