لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۹

هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین به صدای آمریکا: من خواستار جابجایی معترضان ایرانی نشدم


گراند هتل وین - محل برگزاری مذاکرت هسته ای
گراند هتل وین - محل برگزاری مذاکرت هسته ای

در روزهای گذشته عده‌ای از ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی ایران، خارج از «گراند هتل» وین که محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای است تجمع کردند تا به مذاکره قدرت‌های جهانی با جمهوری اسلامی ایران اعتراض کنند.

اما با آغاز دور ششم مذاکرات در روز شنبه دوازدهم ماه ژوئن، پلیس از معترضان خواست که به نقطه‌ای دورتر بروند.

آتوسا صباغ، فعال سیاسی، یکی از معترضانی بود که ماجرای جلوگیری از این اعتراضات را در شبکه‌های اجتماعی مطرح کرد.

خانم صباغ با انتشار ویدیویی در توییتر توضیح داد که پلیس اتریش به آنها گفت اعتراضات خود را در جای دیگری برپا کنند. به گفته او، این کار باعث می‌شد «معترضان دیده نشوند و صدایشان شنیده نشود.»

این معترض همچنین می‌گوید پلیس اتریش به آنها گفته است کسی که جلوی تجمع آنها را گرفته است، انریکه مورا، رئیس کمیسیون مشترک برجام در وین، بوده است.

اما انریکه مورا، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا که مسئولیت هماهنگی مذاکرات وین را بر عهده دارد، در پاسخ به این پرسش خبرنگار صدای آمریکا که «چرا از معترضان - که می‌خواهند دیده و شنیده شوند - خواسته شد تا از محل مذاکرات دور شوند» گفت: «من درخواست جابجایی تظاهرکنندگان را نکردم. همانطور که در بیانیه عمومی خود گفتم، من فقط شکایت برخی از اعضای هیأت از حضور تظاهرکنندگان را برای مقامات اتریشی ترجمه کردم. این در حیطه اختیارات پلیس اتریش بود که تصمیم بگیرد چه کاری انجام دهد. من به هیچ وجه کوچکترین اشاره‌ای به اینکه چه کنند نکردم.»

آقای مورا پیشتر نیز در بیانیه‌ای ضمن تأکید بر حق آزادی اعتراض گفته بود که او مانع برپایی اعتراضات نشده و تنها در مورد سر و صدای زیاد به پلیس شکایت کرده است. وی تاکید کرده بود که وظیفه او به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات، همین است.

ولی آتوسا صباغ گفت در نامه پلیس نوشته شده است که جلوگیری از اعتراضات درخواست آنها بوده است.

جروزالم پست، در گزارشی با استناد به صحبت‌های معترضانی که مجوز برگزاری تجمع‌ آنها لغو شده بود، نوشت الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش، از پلیس وین خواست تا از این تجمعات جلوگیری کند.

این روزنامه اسرائیلی، نسخه‌ای از دستور پلیس را نیز به دست آورده است که در آن نوشته «سر و صدای ایجاد شده بر روند کنفرانس تأثیر منفی گذاشته است.»

«شورای ملی مقاومت ایران» اقدام پلیس اتریش برای جلوگیری از تجمع معترضان در محل برگزاری مذاکرات وین را «نقض آزادی بیان» دانسته است.

روز چهارشنبه، هفدهم ژوئن، احسان آیت‌اللهی، سخنگوی شورای ملی مقاومت ایران، در صفحه توییتر خود خبر داد، حامیان آنها موافقت کرده‌اند که اعتراض خود را در نزدیکی ساختمان اپرای وین که چند خیابان با محل برگزاری مذاکرات فاصله دارد برگزار کنند. او همچنین گفته است که تظاهرات روز جمعه آنها روبروی سفارت جمهوری اسلامی خواهد بود.

استفانی لیختنشتاین، خبرنگار اتریشی، در توییتر نوشت: «من گزارش پلیس اتریش را دیده‌ام و خودم در هر شش دور در آنجا مستقر بودم. سر و صدا در آنجا بود، هیچ شکی در این مورد وجود ندارد. اما آیا این، واقعا دلیلی برای جابجایی معترضان است؟ حتی اگر در مکانی باشد که تنها چند خیابان از گراند هتل فاصله دارد؟»

XS
SM
MD
LG