لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

یک منبع فرانسوی: ایران برای از سرگیری دیپلماسی هسته‌ای علائم مثبتی نشان می‌دهد


نیروگاه هسته ای بوشهر - آٰرشیو
نیروگاه هسته ای بوشهر - آٰرشیو

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه از قول یک منبع اروپایی نوشته است که ایران علامت‌های دلگرم‌کننده‌ای در خصوص از سرگیری دیپلماسی هسته‌ای و آغاز مذاکرات غیررسمی نشان می‌دهد.

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی به خبرنگاران گفت که مسائل «به سمت درستی حرکت می کند و ما این هفته، مخصوصا در چند روز اخیر، نشانه‌های مثبتی را دیده‌ایم.»

به گزارش رویترز، این منبع اضافه کرده است که هدف این است که همه «پیش از نوروز» گرد یک میز بیایند. این منبع افزود که سه قدرت اروپایی بریتانیا، فرانسه، و آلمان تصمیم گرفتند فعلا صدور قطعنامه توبیخی در آژانس را متوقف کنند، به دیپلماسی فرصت دهند، و به چشم انداز برگزاری یک نشست غیررسمی هسته‌ای، آسیب نزنند.

در همین حال به نوشته آسوشیتدپرس، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز روز پنجشنبه اعلام کرد ایران موافقت کرده است با بازرسان بین المللی که در مورد ذرات اورانیوم گزارش نشده که در سه سایت قدیمی ایران کشف شده است تحقیق می‌کنند، بنشیند و گفتگو کند. ایران ماه‌ها از ارائه توضیحات معتبر در این خصوص خودداری کرده بود.

پیشتر دیپلمات‌ها گفتند که بریتانیا، فرانسه، و آلمان از ارائه یک طرح مورد حمایت آمریکا برای توبیخ کردن ایران از سوی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به دلیل کاهش همکاری‌های تهران با آژانس صرف‌نظر کرده‌اند.

به گزارش رویترز، دیپلمات ها این موضوع را در روز پنجشنبه ۱۴ اسفند اعلام کردند.

سه قدرت اروپایی، که همه آنها طرف برجام هستند، به همراه شورای حکام، که ۳۵ کشور در آن عضویت دارند، مشغول لابی کردن به منظور صدور قطعنامه ای در نشست سه ماهه شورای حکام در این هفته بودند تا در آن از تازه ترین نقض تعهدات ایران در برجام ابراز نگرانی شود و از تهران خواسته شود که از اقداماتی که در نقض تعهداتش برداشته، برگردد.

ایران تهدید کرده بود که در صورت بروز چنین اتفاقی، به توافق اخیر خود با آژانس برای ادامه برخی از بازرسی‌ها پایان خواهد داد.

سه دیپلمات که تحولات آژانس را از نزدیک دنبال می کنند به رویترز گفته اند که سه کشور اروپایی طرح خود را برای صدور قطعنامه کنار گذاشتند.

واکنش آمریکا: فرصت دیگر به تهران

همزمان، ایالات متحده آمریکا نیز روز پنجشنبه به شورای حکام آژانس اعلام کرد که به ایران «یک فرصت دیگر» داده شده است تا نگرانی های آژانس در خصوص موضوع ذرات اورانیوم کشف شده در سایت های قدیمی و از پیش گزارش نشده را برطرف کند.

بیانیه آمریکا می گوید که این کشور نظیر دیگر اعضای شورای حکام، دیدگاه خود را در خصوص گام بعدی شورای حکام، بر اساس واکنش ایران به فرصتی که دوباره یافته است، تنظیم می‌کند.

بیانیه آمریکا خطاب به شورای حکام اندکی پس از آن صادر شد که دیپلمات ها اعلام کردند که طرح صدور قطعنامه برای سرزنش کردن ایران را در نشست فعلی شورای حکام، کنار گذاشتند.

واکنش ایران: پیروزی عقلانیت

در همین حال، به نوشته خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، کاظم غریب آبادی نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس، روز پنجشنبه در واکنش به کنار گذاشتن طرح صدور قعطنامه گفت «عقلانیت» بر آژانس «چیره شد.»

یکی از دیپلمات ها به رویترز گفته است که اگر همکاری ایران با آژانس کافی نباشد، و با توجه به مذاکرات فنی، طرح صدور قطعنامه ممکن است احیا، و در نشست بعدی شورای حکام در ژوئن انجام شود.

XS
SM
MD
LG