لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

جمهوری اسلامی شکست در وعده واکسیناسیون را پذیرفت؛ اما آیا این یک معضل جهانی است؟


حضور وزیر بهداشت در مراسم آغاز واکسیناسیون در ایران که با واکسن روسی انجام شد- ۲۱ بهمن ۹۹
حضور وزیر بهداشت در مراسم آغاز واکسیناسیون در ایران که با واکسن روسی انجام شد- ۲۱ بهمن ۹۹

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران مدعی است که واکسیناسیون در دیگر نقاط جهان نیز آنطور که پیش‌بینی می‌شد پیش نمی‌رود.

آقای جهانپور می‌گوید تأخیر در واکسیناسیون یک معضل جهانی است و ده‌ها کشور مانند ایران از واکسیناسیون عقب مانده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران پس از دستور ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی از سوی آیت‌الله خامنه‌ای، از کشورهای چین، روسیه، کوبا و هند واکسن دریافت کرده است که بنا بر آمارهای رسمی حدود ۱.۲ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیون نفری کشور را پوشش می‌دهد. اما دزهای دریافتی نیز به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های مناسب و برنامه‌ریزی صحیح به کندی تزریق می‌شوند.

پروژه «دنیای ما در قالب داده‌ها» که توسط دانشگاه آکسفورد راه‌اندازی شده است، داده‌های واکسیناسیون را ازمنابع دولتی کشورها دریافت کرده و کنار یکدیگر قرار داده است.

بر اساس این آمار، در کل بیش از ۴۸۸ میلیون دز(واحد) واکسن در سراسر جهان تزریق شده است که معادل ۶.۴ دز در هر ۱۰۰ نفر است.

مجموع واکسیناسیون انجام شده به ازای هر ۱۰۰ نفر در ایران اما، ۰.۱۵ تخمین زده شده است.

ناکامی ایران در واکسیناسیون عمومی - مقایسه یا دیگر کشورها
ناکامی ایران در واکسیناسیون عمومی - مقایسه یا دیگر کشورها

اسرائیل سریع‌تر از هر کشور دیگری واکسیناسیون انجام داده است و به ازای هر ۱۰۰ نفر، ۱۱۱ دز واکسن تزریق کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، اسرائیل، بیش از نیمی از جمعیت خود را با دو دز کامل واکسن واکسینه کرده است.

در آمریکا نیز واکسیناسیون طبق برنامه پیش می‌رود.جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفته که تا پایان ماه مه سال جاری میلادی به اندازه کافی واکسن برای تمامی بزرگسالان در آمریکا در دسترس خواهد بود..

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا گزارش داده است که حدود ۱۸ درصد از بزرگسالان آمریکا هر دو دز واکسن را دریافت کرده‌اند. در صورتی که این روند ادامه پیدا کند، تا ماه دسامبر بیش از ۸۵ درصد از جمعیت آمریکا واکسینه خواهند شد.

کشورهایی که موفقیتشان دور از انتظار بود

آمار نشان می‌دهد از لحاظ مجموع واکسیناسیون به ازای هر ۱۰۰ نفر، امارات متحده عربی پس از اسرائیل قرار می‌گیرد که تاکنون حدود ۶۰ درصد از جمعیتش دست‌کم یک دز واکسن دریافت کرده‌اند.

رتبه سوم نیز متعلق به شیلی است که تحسین بسیاری را در پیشبرد واکسیناسیون برانگیخته است. این کشور از ماه ژانویه شروع به رایزنی با تولید‌کننده‌های مختلف واکسن از گوشه و کنار جهان کرد و تقریبا با هریک از شرکت‌هایی که واکسنشان تأیید شده بود و یا به دریافت مجوز نزدیک بود، قرارداد بست. شیلی همچنین برای انجام آزمایش‌های بالینی داوطلب شد. زیرساخت‌های مناسب برای انجام واکسیناسیون در کشور نیز به پیشبرد بدون مانع این کار کمک زیادی کرد.

از دیگر کشورهایی که با پیشبرد درست واکسیناسیون مورد تحسین قرار گرفته است می‌توان به صربستان اشاره کرد که منتظر دیگر کشورهای اروپایی نشد و بیش از ۱۱ میلیون دز واکسن از چین و روسیه برای جمعیت ۷ میلیون نفری خود فراهم کرد. این کشورهمچنین از همان آغاز با دیگر شرکت‌های سازنده واکسن از جمله فایزر قرارداد بست.

کشورهای کم‌درآمدتر بیشتر متکی به برنامه «کووکس» سازمان بهداشت جهانی هستند که به منظورتوزیع برابر واکسن‌ها در جهان راه‌اندازی شده است.

این برنامه که ایران نیز یکی از شرکت‌کننده‌‌های آن است قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی ۲ میلیارد دز واکسن فراهم کند.

XS
SM
MD
LG