لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

روحانی: روند رفع تحریم‌های هسته‌ای ایران «کند» شده است


حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۲۶ خرداد در جلسه هیئت دولت گفت با اینکه «در نقطه پایان تحریم هستیم» اما او نمی داند «چرا این قلم یک ذره کند شده» است.

اشاره آقای روحانی به مذاکرات هسته ای ایران و قدرت‌های جهانی در وین است که عمدتا با هدف احیای برجام، بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای این کشور، و رفع احتمالی تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد.

همزمان رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه گفت برای احیای توافق هسته‌ای برجام باید منتظر تشکیل دولت جدید در ایران ماند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ایران روز جمعه این هفته برگزار شود اما دولت جدید در تهران اواسط مرداد ماه، حدود ۴۵ روز بعد از انتخابات، کار خود را آغاز خواهد کرد.

با اینکه روحانی در جلسه هیات دولت در مورد «پایان تحریم ها» ابراز خوشبینی کرده است، ولی خبرگزاری رویترز می گوید اقدام اخیر ایران مبنی بر تولید ۶.۵ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۶۰ درصدی می تواند مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی با قدرت های جهانی را تحت تاثیر قرار دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر اعلام کرده است که حتی در صورت احیای برجام، صدها تحریم غیرمرتبط با این پیمان علیه ایران و تا زمانی که تهران سیاست‌های خود را تغییر ندهد، پا برجا می‌ماند.

XS
SM
MD
LG