لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۹

وزارت کار در واکنش به اعتصاب کارگران صنعت نفت: اول باید سر کار حاضر شوید تا رسیدگی کنیم


آرشیو
آرشیو

یک مقام وزارت کار در ایران درباره اعتصاب سراسری کارگران پیمان‌کاری در عسلویه، کنگان و پارس جنوبی می‌گوید برای پی‌گیری «موضوع تخلفات»، معترضان باید پس از حاضر شدن سر کار، شکایاتی از تخلفات کارفرمایان تنظیم و به اداره کار بوشهر تقدیم کنند تا به موضوع رسیدگی شود.

به گزارش ایلنا، در پی اعتراض کارگران در عسلویه، کنگان و پارس جنوبی در هفته گذشته، وزارت کار برای حل بحران «یک تیم مدیریتی» به منطقه فرستاد.

خواست کارگران معترض «حذف پیمان‌کاران، برقراری برابری مزدی، بالا رفتن سطح دستمزدها، تامین امنیت شغلی، و برخورداری از حق تشکل‌یابی» است، اما وزارت کار می‌گوید فعلا قرار است «معوقات کارگران پرداخت شود.»

کوروش یزدان، مدیرکل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفته معمولا «پرداخت حقوق کارگران فعال، بین دو تا سه ماه تاخیر دارد»، و مطالبات کارگران را «نباید گروگان نگه» داشت. اما این مقام اضافه کرده است تا وقتی کارگران «به محل کار برنگردند»، پی‌گیری و طرح شکایت آنها ممکن نیست.

آقای یزدان اضافه کرد: «اگر نهادی برای گفت‌وگوی صنفی و مدنی» داشتیم و وزارت نفت «همکاری و مساعدت بیشتری» می‌کرد، با گفت‌وگوی «مناسب‌تر و اصولی‌تر» به مشکلات دو طرف رسیدگی می‌کردیم.

اعتصابات کارگران صنعت نفت به استان بوشهر محدود نیست و در روزهای گذشته شماری از کارگران از جمله در تهران، آبادان، پتروشیمی گچساران نیز با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

XS
SM
MD
LG