لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

اعتصابات و اعتراضات صنفی و مردمی در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد


تجمع کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی
تجمع کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی

همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی اقشار مختلف در شهرها و استان‌های مختلف ایران، اعتصابات سراسری کارکنان قراردادی صنایع نفت، گاز، و پتروشیمی وارد دوازدهمین روز خود شده است.

کمیته دفاع از کارگران اعتصابی نفت و پتروشیمی روز شنبه ۱۲ تیر ماه با انتشار بیانیه‌ای خطاب به معلمان، بازنشستگان، دانشجویان، زنان برابری طلب، جوانان و مردم آزادی خواه ایران، خواستار حمایت از اعتصاب کارگران قراردادی نفت و گاز و پتروشیمی شد.

در بخشی از این بیانیه وضعیت کارگران معترض در کمپ‌ها بسیار نامناسب اعلام شده است و گفته می‌شود کارفرمایان و دولت برای شکستن اعتصاب این کارگران در گرمای۶۰ درجه عسلویه، تانکر‌های آب را خالی و جیره غذایی آنها را حذف کرده‌اند.

از سوی دیگر امروز دست کم ۴۴ نفر از وکلای دادگستری از جمله امیر رئیسان،‌ امیرسالار داودی، و طناز کلاهچیان نیز با انتشار بیانیه‌ای،‌ حمایت خود را از اعتصابات کارگری، تحصن معلمان، اعتراض بازنشستگان، برخی از پزشکان و تمامی اقشاری که در شرایط نابرابر اقتصادی، تامین معاش‌شان با سختی بسیار مواجه شده و حقوق اولیه‌شان نادیده گرفته شده، اعلام کردند.

این جمع از وکلای مستقل دادگستری تاکید دارند علیرغم افزایش فشارها بر نهاد وکالت و تلاش برای از بین بردن استقلال آن، حمایت از حقوق بی‌پناهان و تاکید بر دادخواهی، وصف جدایی‌ناپذیر امرِ دفاع بوده و تعطیل‌بردار نیست.

بنابر اطلاعات موجود و اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی نیز روز شنبه ۱۲ تیر در منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دلان، در مقابل ساختمان ستاد مرکزی شرکت نفت و گار زاگرس جنوبی تجمع کردند. این کارگران می‌گویند مدیران زاگرس جنوبی از اضافه کردن نام راننده‌ها به سامانه اطلاعات پیمانکاران نیروی انسانی در کل صنعت نفت سر باز می‌زنند و آنها از مزایای قانونی محروم مانده‌اند.

همچنین بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، به تازگی گروهی از رانندگان کامیون‌های نفتکش و کامیونداران در برخی شهرهای ایران، دست از کار کشیدند و گزارش‌هایی از صف های طولانی بنزین در برخی شهرها از جمله مهاباد منتشر شده است.

کامیون‌داران استان زنجان در اعتراض به گرانی سوخت و در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان به مشکلات این صنف، گرانی قطعات یدکی خودرو و قوانین تبعیض‌آمیز اعتصاب کردند.

با این حال دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیو‌ن‌داران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا اعتصابات کامیون‌داران را تکذیب کرد، اما گفت با ادامه این روند «زمین‌گیر می‌شویم» و :اساسا امکان تردد وجود نخواهد داشت و به این مشکلات موجود معترض هستیم.»

شماری از کارگران شیشه کاوه فلوت ساوه نیز روز شنبه ۱۲ تیر ماه با تجمع در مقابل ساختمان اداره کار ساوه، خواستار پرداخت ۴ درصد بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور و برخورداری از مزایای بازنشستگی پیش از موعد شدند. گفته می‌شود این کارگران ۲۰ سال سابقه و شرایط بازنشستگی دارند. اما با این حال به نوشته خبرگزاری ایلنا، کارفرما اقدام به تعدیل آنها کرده است.

کارگران شرکت لوله سازی خوزستان نیز جهت مطالبات خود مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

شماری از کارگران دفع آفات شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه هم در اعتراض به رسیدگی نشدن به مطالبات‌شان، در محل کار خود دست به اعتصاب و تجمع زدند.

کارگران شهرداری خرمشهر که گفته می‌شود شش ماه مطالبات معوقه مزدی دارند و حدود ده ماه هم حق بیمه شان پرداخت نشده است نیز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مطالبات‌ خود تجمع کردند.

در عین حال، رئیس جمهوری ایران تاثیر اعتصاب‌ها در «تولید، انتقال، توزیع و صادرات نفت و فراورده های نفتی» را رد کرد و گفت: «بیخود برخی دستگاه‌های تبلیغاتی ضدایرانی ماهواره‌ای تبلیغاتی می‌کنند که تبلیغات نادرست و غلطی است.»

بیشتر اعتصاب‌کنندگان در اعتراض به شرایط نامناسب شغلی، پایین بودن حقوق‌ها، و نابرابری در پرداخت دستمزدها و امکانات رفاهی یکسان، دست از کار کشیده‌اند.

XS
SM
MD
LG