لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

واکنش‌های هنرمندان ایرانی عرصه موسیقی در حمایت از اعتراضات مردمی خوزستان


واکنش هنرمندان ایرانی به اعتراضات خوزستان
واکنش هنرمندان ایرانی به اعتراضات خوزستان

در شرایطی که اعتراضات مردمی به بی‌آبی و مشکلات دیگر در شهرهای جنوبی، و برخی مناطق دیگر ایران ادامه دارد، بسیاری از هنرمندان، ورزشکاران، و چهره‌های مشهور برون مرزی با انتشار پیامی، از معترضان و خواسته‌های آنها حمایت کردند.

مروری داریم بر نظرات تعدادی از چهرهای مطرح موسیقی که با انتشار عکس، پیام‌های نوشتاری، تصویری، و یا موزیک ویدئو در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی، به سرکوب مردم توسط نیروهای حکومتی اعتراض کردند.

گوگوش بخشی از اجرای زنده یکی از ترانه‌های خود را به اشتراک گذاشت که مضمونی احساسی و عاطفی داشت. این خواننده ایرانی خطاب به مردم خوزستان نوشت که «درد تو درد منه».

ابی، با انتشار نام خوزستان در پس‌زمینه‌ای به رنگ سیاه، با مردم این استان همدردی کرد. او گفت «اول خون جوانانت را ریختند، و حالا خون زمین را کشیدند، خوزستان دردمند ولی سربلند»

ستار عکس زنی را که در حال نوشیدن آب در کنار خیابان است، به اشتراک گذاشت. او ضمن همدردی با مردم خوزستان، نوشت: «باعث تأسف است که خوزستان این استان زیبا و ثروتمند از بی‌آبی رنج می‌برد و این نامردمان در جواب اعتراض مردم جوابی جز گلوله ندارند.»

فرامرز اصلانی تصویر زنی را منتشر کرد که در حال حمل ظرف آب است، ولی ذره ذره فرو می‌ریزد. او در پیام خود گفت: «گمانم تشنگی و بی‌آبی مردم خوزستان که امروز روی می‌دهد، راستین‌تر از بی‌آبی ۱۴۰۰ سال پیش باشد، و دردش امروزین‌تر.»

مرتضی تصویری را به اشتراک گذاشته است که پاسخگویی حکومت به پرسش‌های مردم درباره کم و کاستی‌هایی مانند گران شدن قیمت تخم مرغ، بنزین، نخریدن واکسن، بی‌آبی، و‌ غیره را نشان می‌دهد. تمامی این پرسش‌ها فقط یک پاسخ دارد و آن‌ «گلوله» است.

شهرام آذر در پیامی تصویری ضمن اعتراض به «خشونت‌ورزی پادگانی» حکومت در «سرکوب معترضان» حمایت خود را از مطالبات بر حق و مشروع مردم خوزستان اعلام کرد، و گفت: «دمتون گرم بچه‌ها.»

شهبال شب‌پره در پیام تصویری خود گفت «خوزستان بی‌آب است، روح ایران بی‌جان‌ است، صدای خوزستان باشیم.»

شهرام شب‌پره نیز بخشی از یکی از ترانه‌های قدیمی خود به نام «ایران ایران» را به اشتراک گذاشت و نوشت: «این آهنگ رو چهل و خورده‌ای سال پیش وقتی محکوم به کوچ اجباری شدیم نوشتم، و صد افسوس که انگار دیروز نوشتمش.»

هلن با انتشار تصویری خونینی از خوزستان، ضمن اشاره به کشته شدن مردم خوزستان با گلوله‌های مزدوران رژیم جمهوری اسلامی، گفت: «کسانی که در انتخابات شرکت کردند و به رئیس جمهور منتصب رأی دادند، کجا هستند که از رئیس جمهور محبوبشان بخواهند به داد مردم شریف خوزستان برسند؟»

اندی تصویری از خوزستان را به اشتراک گذاشت و نوشت: «از شنیدن اخبار اوضاع امروز خوزستان بسیار متأسف و دلگیرم. آرزو‌ می‌کنم هرچه زودتر آسایش ‌و آرامش به زندگی هموطنان عزیزم در خوزستان بازگردد.»

سعید محمدی بخشی از یکی از ترانه‌های پر شور و حال خود با مضمونی اعتراضی را منتشر کرد و نوشت: «خوزستان تشنه است، اما تشنه آزادی…. تمام ایران تشنه است، تمام ایران فرسوده و نالان است، بند بند کشورمان در آه و آتش می‌سوزد.»

لیلا فروهر نیز نام خوزستان را در پس‌زمینه‌ای قرمز به اشتراک گذاشت و نوشت: «برای خوزستان دعا کنیم»

هاتف شعری را که برای خوزستان سروده است، منتشر کرد. او در بخشی از این قطعه می‌گوید:

جواب تشنگی‌های همه تیره
مسلسل داره جون از خلق می‌گیره
ببین مشتایی که بالای سر رفته
بدون‌‌ فریادها دیگه نمی‌میره

XS
SM
MD
LG