لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

ایران می‌گوید ناوگروه دریایی این کشور وارد اقیانوس اطلس شده است


تصویری از کشتی‌های جنگی ایران در اقیانوس اطلس
تصویری از کشتی‌های جنگی ایران در اقیانوس اطلس

تلویزیون دولتی ایران روز پنجشنبه ۲۰ خرداد اعلام کرد یک ناوشکن جمهوری اسلامی و ناوگروه همراه آن در ماموریتی کم‌سابقه وارد آب‌های اقیانوس اطلس شده‌اند.

اعلام ورود ناوگروه نیروی دریایی جمهوری اسلامی به اقیانوس اطلس، متشکل از ناوشکن بومی سهند و ناوبندر مکران، در حالی است که یک هفته پیشتر شبکه خبری سی ان ان در گزارشی به نقل از پنتاگون و آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا اعلام کرده بود واشنگتن حرکت این ناوها را از نزدیک زیر نظر دارد. برخی از گزارش ها نیز مقصد نهایی ناوگروه دریایی ایران را ونزوئلا اعلام کردند.

چند روز بعد، ایران به این گزارش‌ها واکنش نشان داد و آن را مداخله آمریکا توصیف کرد. علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، روز سه شنبه ۱۸ خرداد گفت حتی اگر ایران چنین کاری کند، قوانین بین المللی نقض نمی‌شوند.

حبیب الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران، روز پنجشنبه ۲۰ خرداد گفت این ناوگروه اردیبهشت امسال از بندرعباس حرکت کرده تا «طولانی‌ترین و چالش برانگیزترین» ماموریت دریایی خود را اجرا کند. وی به جزییات این ماموریت اشاره نکرد.

تلویزیون دولتی ایران تصاویری کوتاه را پخش کرد که ظاهرا ناوشکن سهند را در حال پیمودن اقیانوس اطلس نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد این تصاویر از عرشه ناو مکران ضبط شده باشد. مقامات نظامی ایران می‌گویند ناو مکران از قابلیت حمل هلیکوپتر برخوردار است.

XS
SM
MD
LG