لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

تهران پیش از آغاز مذاکرات هسته‌ای در وین می‌گوید با لغو تدریجی تحریم‌ها مخالفت می‌کند


نیروگاه اتمی بوشهر - آرشیو
نیروگاه اتمی بوشهر - آرشیو

دولت ایران از آمریکا می‌خواهد که همه تحریم‌ها علیه تهران را بردارد و هرگونه کاهش «گام به گام» فشارها را رد می‌کند.

خبرگزاری رویترز این خبر را روز شنبه ۱۴ فروردین به نقل از تلویزیون دولتی «پرس تی.وی» ایران منتشر کرده است.

به نوشته رویترز، هر دو کشور ایران و آمریکا روز جمعه اعلام کردند که از هفته آینده به عنوان بخشی از یک مذاکرات وسیع‌تر برای احیای برجام، به طور غیرمستقیم در وین گفتگو می‌کنند.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که این مذاکرات بر گام‌های هسته‌ای که ایران باید برای منطبق کردن خود با تعهداتش در برجام بردارد، متمرکز خواهد بود.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز شنبه گفت تهران با هرگونه برداشتن تدریجی تحریم‌ها مخالف است و برداشته شدن همه تحریم‌های آمریکا را «سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران» خواند.

پیشتر اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام خبر برگزاری یک نشست مجازی در روز جمعه ۱۳ فروردین با حضور طرف‌های باقیمانده در توافق هسته‌ای ایران، اعلام کرده بود که قرار است هفته آینده نیز جلسه‌ای در وین درباره برجام و با هدف روشن کردن تدابیر برداشتن تحریم‌ها و انجام اقدامات هسته‌ای برگزار شود.

در نشست روز جمعه نمایندگانی از اتحادیه اروپا از جمله جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی آن اتحادیه، و همچنین نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا، و ایران شرکت داشتند.

بیانیه اتحادیه اروپا می گوید در نشست روز جمعه چشم انداز بازگشت کامل آمریکا به برجام به رسمیت شناخته شد و شرکت کنندگان در این نشست بر آمادگی خود برای انجام «تلاشی مشترک» به منظور رسیدگی مثبت به موضوع بازگشت آمریکا، تاکید کردند. این بیانیه می گوید که شرکت کنندگان در جلسه همچنین بر تعهد خود برای حفظ برجام تاکید کردند و درباره روش ها به منظور اجرای کامل تعهدات آن، گفتگو کردند.

XS
SM
MD
LG