لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

اعتصاب و راهپیمایی کارگران نیشکر هفت‌تپه به سی‌وهشتمین روز رسید؛ همچنان کسی پاسخگو نیست


تصویری از سی‌وهفتمین روز تجمع کارگران معترض هفت‌تپه در مقابل فرمانداری شهرستان شوش
تصویری از سی‌وهفتمین روز تجمع کارگران معترض هفت‌تپه در مقابل فرمانداری شهرستان شوش

کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه که از تاریخ ۲۶ خرداد ماه اعتراضات کارگری خود را آغاز کرده‌اند، برای سی و هشتمین روز متوالی دست به اعتصاب زده‌اند.

براساس ویدئوهای منتشر شده، آنها روز چهارشنبه ۱ مرداد هم ضمن ادامه اعتصاب خود در شهر شوش راهپیمایی کردند.

شعار کارگران هفت تپه در سی‌و هشتمین روز اعتراضات: ما کارگریم نه اوباش
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:14 0:00

به گزارش کانال تلگرامی سندیکای کارگران هفت تپه، این کارگران معترض کارخانه نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه حقوق معوقه و عدم تمدید دفترچه های درمان خود، و با درخواست لغو خصوصی‌سازی و بازگشت به کار همکاران اخراجی، از جمله اسماعیل بخشی و محمد خنیفر، روز سه شنبه نیز در مقابل فرمانداری شهرستان شوش دست به تجمع اعتراضی زدند.

بنا بر این گزارش، به رغم تداوم اعتراضات تا کنون هیچ گونه پاسخی از سوی مسئولین به درخواست‌‌های کارگران معترض کارخانه نیشکر هفت تپه داده نشده است.

بار دیگر سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، حمایت خود را از خواست به حق کارگران اعلام کرده و خواهان رسیدگی هرچه سریعتر به مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه شده است.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که روز سه‌شنبه ۲۴ تیر ماه در سی‌امین روز از اعتراضات کارگران هفت‌تپه چهار کارگر معترض به نام‌های یوسف بهمنی، مسلم چشم خاور، ابراهیم عباسی منجری، و محمد خنیفری توسط پلیس اطلاعات و امنیت شوش بازداشت شدند. این افراد با وجود گسترش ویروس کرونا در زندان‌های ایران به زندان فجر دزفول منتقل و بر اساس اطلاعات موجود، پس از یک روز بازداشت روز چهار‌شنبه ۲۵ تیر ماه آزاد شده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی پیشتر نیز با اعتراضات صنفی از جمله اعتراضات کارگران هفت تپه برخوردهای امنیتی داشته‌ و برخی از کارگران معترض و اعضای سندیکای کارگران هفت تپه را بازداشت و برخی از این کارگران همچون، علی نجاتی، فعال کارگری، را به زندان‌های طولانی‌مدت محکوم کرده‌اند.

کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه آبان ماه ۹۷ در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه خود به مدت ۲۱ روز دست به اعتصاب زدند. کارگران معترض معتقد بودند که کارفرمای بخش خصوصی توان مدیریت کارخانه را ندارد و شورای کارگری می تواند بهتر از کارفرما مجتمع نیشکر هفت تپه را اداره کند.

این اعتراضات در شرایطی تاکنون ادامه دارد که در حال حاضر امید اسدبیگی، مدیرعامل سابق نیشکرهفت تپه، متهم ردیف اول یک پرونده اخلال در نظام ارزی و پولی است که در کیفرخواست او عنوان اتهامی سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارزهای دولتی به چشم می‌خورد.

در حالی که ایران با بحران اقتصادی روبه‌رو است و اعتراضات کارگری نیز ادامه دارد، سخنگوی وزارت خارجه ایران چندی پیش اعلام کرد که جمهوری اسلامی «به همکاری‌های اقتصادی خود» با سوریه ادامه خواهد داد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نیز یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی دولت خود را برگرداندن مردم سوریه به روال عادی زندگی اعلام کرده بود.

جمهوری اسلامی در حالی همچنان در سوریه و کشورهای دیگر هزینه می‌کند که مردم ایران بارها در اعتراضات خود با شعار «سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن» از مقامات خواسته‌اند به وضعیت نابسامان اقتصادی داخل ایران رسیدگی کنند.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. حساب کاربری فارسی وزارت خارجه ایالات متحده در توئیتر چندی پیش با انتشار پیامی اعلام کرده بود که «رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.»

XS
SM
MD
LG